[Relacja] MIEJSKO-GMINNA BIBLIOTEKA PUBLICZNA W SIEWIERZU

ŚWIERSZCZYKOWE WARSZTATY W SIEWIERSKIEJ BIBLIOTECE

GAZETKA13 i 14 grudnia 2018 r.  do Miejsko-Gminnej Biblioteki Publicznej im. Leona Korusiewicza  w Siewierzu zawitały na niezwykłe, „Świerszczykowe” warsztaty, uczniowie klasy II i III z Szkoły Podstawowej Nr 2 w Siewierzu oraz dwóch klas III z Szkoły Podstawowej im. Księstwa Siewierskiego w Siewierzu.

Bohater warsztatów, czasopismo „Świerszczyk”, jest obecny w życiu polskich dzieci od 1945 r.  Uczniowie zgłębili bogatą, „Świerszczykową” historię, dowiedzieli się, jak zmieniała się przez te wszystkie lata jego treść i szata graficzna. Obejrzeli zarówno aktualne, jak i archiwalne egzemplarze z lat 1970, 1972, 1974.

zajęcia

Po zapoznaniu się z bohaterem warsztatów, przyszedł moment na największą frajdę, odegranie roli dziennikarzy i tworzenie własnych, jedynych i niepowtarzalnych numerów czasopisma.  Powstały kolegia redakcyjne, w których dzieci pełniły rolę redaktorów naczelnych, grafików, korektorów.  Należało wymyślić przede wszystkim temat numeru, zaprojektować interesującą okładkę czasopisma, zasugerować jego cenę  i  opracować poszczególne części. Ceny numeru „Świerszczyka” proponowane przez dzieci kształtowały się w granicach  od 3,00 zł do 199,99 zł, dochodząc nawet do 300 zł.

Szczególnie wiele  radości zajęło im wymyślenie tematu przewodniego numeru. Dominowała tematyka Świąt Bożego Narodzenia, ale było też np. ZOO, kosmos, psy, koty, dinozaury  czy wakacje. Za najbardziej oryginalny temat główny numeru należałoby uznać „placki”, a konkretnie placki ziemniaczane wraz z podaniem przepisu na ich wykonanie. Młodzi dziennikarze w rubryce „Szczerze o numerze” zachęcali do czytania ich czasopisma, przedstawiali kolegium redakcyjne, następnie tworzyli historie o czarownicy Irence, kotku Mamrotku, zapisywali kartki z pamiętnika Bajetana Hopsa, rysowali świerszcza i wymyślali żarty do rubryki „Uśmiech Numeru”.

spotkanie

Dzieci rozwiązywały specjalną „Świerszczykową krzyżówkę”, otrzymały również zakładki do książek, na których świerszczyk Bajetan Hops przypomina im, że „Czytanie dobrze działa na rozum i chroni od kataru!”. Ich zadaniem było uzupełnienie zakładki  wymyślonym przez siebie hasłem zachęcającym do czytania.

Mamy nadzieję, że udział w warsztatach przybliżył dzieciom pracę w redakcji czasopisma,  a „Świerszczyk” na stałe zagości w ich domach.

Nadesłała: Jolanta Jakubczyk, Miejsko-Gminna Biblioteka Publiczna w Siewierzu