[Relacja] MIEJSKA BIBLIOTEKA PUBLICZNA W ZABRZU

Książka na piątkę
logoKsiążka na piątkę znakomity początek: rozdanie drugie to kontynuacja projektu Zabrzańskiej biblioteki, który okazał się wielkim sukcesem, a zainteresowanie nim przerosło wszelkie oczekiwania bibliotekarzy – nie inaczej było w tym roku!!!

Realizacja projektu pokazuję, że w Zabrzu jest olbrzymie zapotrzebowanie na spotkania autorskie oraz warsztaty, które mają na celu przybliżenie młodym czytelnikom – dobrej i wartościowej literatury.
spotkanie
Dzięki realizacji projektu Zabrze odwiedzili najbardziej poczytni autorzy książek adresowanych do dzieci i młodzieży m.in. Renata Piątkowska, Agnieszka Frączak, Wojciech Widłak , Zofia Stanecka – łącznie zorganizowano ponad 20 spotkań – nowością tej edycji był fakt, organizacji spotkań w konwencji otwartej, na które mógł przyjść każdy chętny – odbywały się one w filii nr 11 (ul. Wolności 177) w godzinach popołudniowych.
spotkanie
Nie zabrakło warsztatów zarówno dla dzieci jak i dla rodziców i nauczycieli – „Co i dlaczego warto czytać”. Stałym punktem tego projektu są także warsztaty „Czytając – czytam świat” prowadzone przez psychologów i pedagogów, a realizowane przy współpracy z Poradnią Psychologiczną-Pedagogiczną w Zabrzu. Nowością tej edycji były warsztaty booktalkingu podczas których młodzi ludzie mogli nie tylko zapoznać się z wartościową literaturą ale także spróbować sowich sił przed kamerą i zdobyć wiedzę z zakresu autoprezentacji.
spotkanie
Wspólnie z Wojewódzką Biblioteką Pedagogiczną w Katowicach Filią w Zabrzu oraz Centrum Kształcenia Praktycznego i Ustawicznego przygotowaliśmy seminarium, które odbyło się w czwartek, 25 października br., w sali Miejskiego Ośrodka Kultury w Zabrzu. Jako pierwszy wystąpił Paweł Dobrzelecki, specjalista ds. projektów i promocji MBP w Zabrzu, który zaprezentował sposoby promowania czytelnictwa, kolejną prelegentką była dr Agnieszka Woszczyk – filozof, ontolog i coach, na co dzień związana z Instytutem Filozofii Uniwersytetu Śląskiego, która wygłosiła wykład zatytułowany przewrotnie „Czy czytanie ma sens?”.
obraz
Po niej zaprezentowała się Irena Koźmińska, prezes fundacji „ABCXXI – Cała Polska czyta dzieciom”. W swoim wystąpieniu zwróciła uwagę na rolę uważności, bliskości i czasu poświęconego na kontakt z maluchami. Najlepiej na wspólnym czytaniu. Jako ostatnia wystąpiła Anna Dziewit-Meller, pisarka i dziennikarka, autorka cieszącego się dużą popularnością internetowego kanału poświęconego książkom „bukbuk”. Ona z kolei mówiła o sposobach dotarcia z książką i „zarażaniu” czytaniem młodzieży – trudnej z tego punktu widzenia grupy wiekowej.
Seminarium „Książka na piątkę, znakomity początek” zorganizowane zostało z myślą o przekazaniu rad, pomysłów i wskazówek dotyczących promowaniu czytania wśród dzieci i młodzieży. Dzięki obecności znakomitych gości – praktyków w tej dziedzinie – udało się ten cel osiągnąć.
domek
Najbardziej namacalnym efektem realizacji projektu są mikrobiblioteki – trzy „domki z książkami” pojawiły się w Śląskim Centrum Chorób Serca, Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej oraz w Ośrodku Wsparcia dla Kobiet prowadzonym przez Towarzystwo Pomocy im. św. Brata Alberta w Rokitnicy.
MKIDNŁącznie na projekt złożyło się 55 wydarzeń, w których udział wzięło 1535 osób, projekt był dofinansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa.