[Relacja] KSIĄŻNICA BESKIDZKA W BIELSKU-BIAŁEJ

Spotkanie w Książnicy Beskidzkiej

spotkanie14 lutego w Książnicy Beskidzkiej odbyło się wyjątkowe spotkanie poetyckie z Jerzym Kronholdem, poetą, dyplomatą, działaczem kulturalnym. Kronhold związany był z formacją Nowej Fali i z krakowską grupą Teraz. Debiutował w 1965 roku. Jest autorem wielu tomików poetyckich, między innymi: Samopalenie (1972), Baranek lawiny (1980), Wiek brązu (2000), Szlak jedwabny (2014), Skok w dal (2016), Stance, Adres w ciemnościach (2017).

Spotkanie poprowadziła prof. dr hab. Anna Węgrzyniak. Była to intelektualna uczta, rozmowa nie tylko o poezji, ale także o miłości i sprawach ostatecznych. Profesor Węgrzyniak, która, jak sama mówiła, zafascynowana jest od lat twórczością Kronholda, zwróciła uwagę, że jego utwory są współcześnie dworskie, lapidarne, a jednak pełne treści, szczere. Sam poeta ma łatwość opowiadania o rzeczach trudnych, ale także o zwykłych zdarzeniach. Jego utwory są autentyczne, pozbawione zbędnego ekshibicjonizmu.

W trakcie spotkania, poeta odczytał wiersze, które znajdą się w jego najnowszym tomiku pt. Pali się moja panienko. Tomik ukaże się za kilka tygodni.

Nadesłała: Książnica Beskidzka