[Relacja] MIEJSKO-GMINNA BIBLIOTEKA PUBLICZNA W SIEWIERZU. FILIA W WOJKOWICACH KOŚCIELNYCH

„Świerszczykowe warsztaty” w Wojkowicach Kościelnych

DZIECIPrawie 30 młodych czytelników wojkowickiej filii bibliotecznej wzięło udział w Zimowej Akademii Twórczości Wszelakiej pod hasłem „Świerszczykowe warsztaty”. Dzięki tym zajęciom uczestniczy mieli okazję zapoznać się z najstarszym w Europie, bo wydawanym od 1945 roku czasopismem dla dzieci „Świerszczyk”. Dzieci poznały historię czasopisma, jego dawniejsze i aktualne wydania, poznały szatę graficzną oraz jego tytułowego bohatera czyli świerszcza Bajetana Hopsa. Odbyły się również warsztaty dziennikarskie prowadzone przez pana Wojciecha Wacławka, po których każdy z uczestników stał się redaktorem naczelnym swojego własnego numeru „Świerszczyka”. Przez kolejne spotkania młodzi adepci sztuki dziennikarskiej tworzyli swój egzemplarz czasopisma. W przerwach w twórczości dziennikarskiej dzieci wykonywały ciekawe prace plastyczne oraz rozwiązywały „świerszczykowe” zagadki. Pracy twórczej towarzyszyło głośne czytanie wierszy i opowiadań ze „Świerszczyka”.

Podczas ferii przypadał również tegoroczny „Dzień Bezpiecznego Internetu” pod hasłem „Działajmy razem”. Wspólnie zatem dyskutowaliśmy oraz oglądaliśmy filmiki instruktażowe na temat niebezpieczeństw czyhających na nas w sieci oraz o właściwym korzystaniu z Internetu.

zajęcia

Nie zabrakło oczywiście serc, laurek i wierszyków z okazji obchodzonych 14 lutego „Walentynek”. Obchodziliśmy także przypadający 17 lutego „Dzień Kota”. W tym dniu dzieci poznały jednego z bohaterów „Świerszczyka” czyli Kotka Mamrotka i tworzyły komiks na jego temat.

Na zakończenie ferii uczestnicy otrzymali pamiątkowe dyplomy potwierdzające udział w „Świerszczykowych Warsztatach” oraz „Dniu Bezpiecznego Internetu”.

Z prac wykonanych podczas spotkań powstała wesoła i kolorowa wystawa autorstwa młodych adeptów zimowej akademii.

Nadesłała: Marzena Wacławek, Miejsko-Gminna Biblioteka Publiczna w Siewierzu, Filia Biblioteczna w Wojkowicach Kościelnych