[Relacja] MIEJSKO-GMINNA BIBLIOTEKA PUBLICZNA W SIEWIERZU. FILIA W BRUDZOWICACH

DZIEŃ BEZPIECZNEGO INTERNETU W FILIACH BIBLIOTECZNYCH SIEWIERSKIEJ KSIĄŻNICY

spotkanieDzień Bezpiecznego Internetu obchodzony jest z inicjatywy Komisji Europejskiej od 2004 roku i ma na celu przede wszystkim inicjowanie  i propagowanie działań na rzecz bezpiecznego dostępu dzieci i młodzieży do zasobów internetowych, zaznajamianie rodziców, nauczycieli z problematyką bezpieczeństwa dzieci w Internecie oraz nagłaśnianie tematyki dotyczącej bezpieczeństwa online. W Polsce Dzień Bezpiecznego Internetu od 2005 roku organizowany jest przez Polskie Centrum Programu Safer Internet.  

Dzień Bezpiecznego Internetu w 2019 roku obchodzony jest pod hasłem „Działajmy razem!”. Bieżąca edycja Dnia Bezpiecznego Internetu zachęca wszystkich do aktywnego uczestnictwa w współtworzeniu twórczego i bezpiecznego środowiska online. Podczas obchodów DBI 2019 organizatorzy chcą podkreślić istotę współpracy pomiędzy różnymi sektorami przy wspieraniu pozytywnych zmian w sieci. Wszyscy powinniśmy angażować się w promowanie pozytywnych zastosowań Internetu, promocję tolerancji oraz tworzenie kultury zrozumienia.  Filie biblioteczne w Brudzowicach oraz Wojkowicach Kościelnych wsparły to przedsięwzięcie poprzez zorganizowanie  zajęć edukacyjnych  na rzecz bezpieczeństwa młodych internautów.

W filii bibliotecznej w Brudzowicach klasa „0” wzięła udział w lekcji bibliotecznej, która opierała się na książce Piotra Haraszewskiego „Bezpieczny komputer?” oraz na filmie edukacyjnym  „Plik i Folder. Odkrywcy Internetu”. Wprowadziły one uczestników w elementarne zasady bezpiecznego posługiwania się Internetem. Film edukacyjny poruszył również problem nadmiernego korzystania z Internetu oraz nadużywania gier komputerowych.  Dzieci zdały sobie sprawę z niebezpieczeństw, jakie mogą być związane z dostępem do sieci. Poznały również co to jest numer IP, netykieta  oraz jak skutecznie wyszukiwać potrzebne informacje. Podczas pogadanki dzieci wskazały zasady bezpiecznego poruszania się po Internecie ze szczególnym uwzględnieniem portali społecznościowych, a następnie  stworzyły plakat ukazujący te zasady.  Wykonały również zestaw ćwiczeń, które przybliżyły im swobodne komunikowanie się w sieci.

Na zakończenie wszyscy uczestnicy zwrócili uwagę na przemyślane umieszczanie zdjęć w sieci oraz ostrożne komunikowanie się z nieznanymi osobami. Uczestnicy zajęć uświadomili sobie, że Internet to nieograniczone źródło informacji, jednakże niosące ze sobą mnóstwo zagrożeń.

Filia biblioteczna w Wojkowicach Kościelnych również przyłączyła się do obchodów „Dnia Bezpiecznego Internetu”. W tym roku obchody przypadły na czas ferii zimowych. Hasłem przewodnim DBI jest „Działajmy razem!”, którego ideą jest podkreślanie siły współdziałania w dbaniu o cyfrowe bezpieczeństwo w środowisku lokalnym. Wpisując się w tą ideę biblioteka zaangażowała się w promowanie pozytywnych zastosowań Internetu. Wspólnie więc dyskutowaliśmy na temat niebezpieczeństw czyhających w sieci oraz o właściwym korzystaniu z dobrodziejstwa, jakim jest Internet. Dzieci wspólnie oglądały filmiki instruktażowe o uzależnieniach, niebezpiecznych kontaktach, o niewłaściwym wykorzystywaniu danych, o cyberprzemocy oraz o tym, że prawdziwa przygoda w „realu” jest o wiele fajniejsza niż „siedzenie w necie”.

Z kolei młodzież oglądała filmy przestrzegające przed uzależnieniem od komputera, przed upublicznianiem zdjęć, o umiejętności korzystania z portali społecznościowych oraz wykonała plakaty pt. ”Bezpieczny Internet”.

Na zakończenie ferii uczestnicy otrzymali dyplomy i naklejki potwierdzające udział w obchodach tegorocznego „Dnia Bezpiecznego Internetu”. W zajęciach uczestniczyło 27 uczniów w wieku od 4 do 13 lat.

 

Nadesłała: Paulina Peterek, Filia biblioteczna w Brudzowicach; Marzena Wacławek, Filia biblioteczna w Wojkowicach Kościelnych