[Relacja] BIBLIOTEKA PUBLICZNA MIASTA I GMINY W ŁAZACH

VI PREZENTACJE BIBLIOTECZNE

papier23 maja 2019 r. odbyły się VI Prezentacje Biblioteczne zorganizowane przez Bibliotekę Publiczną Miasta i Gminy w Łazach. Celem przedsięwzięcia jest promocja książki i czytelnictwa oraz popularyzacja wiedzy o regionie.

Łazowskiemu świętu książki tradycyjnie towarzyszył kiermasz książek, a na uczestników wydarzenia przez cały dzień czekało wiele atrakcji.
W Łazowskiej Izbie Tradycji, której ekspozycje niejednokrotnie przyczyniały się do rozszerzenia wiedzy na temat dawnych rzemiosł, odbyła się seria warsztatów prowadzonych przez Czerpalnię Papieru KALANDER. Skupiły się one wokół procesu powstawania papieru.

Zajęcia utrzymane były w duchu dawnej epoki poprzez średniowieczne stroje prowadzących oraz zabytkowe maszyny i urządzenia takie jak kadź i prasa. Odbiorcy poszczególnych spotkań poznali historię papiernictwa i wzięli udział w pokazie sztuki czerpania papieru, w którym aktywnie uczestniczyli. Zgłębiali też tajniki sztuk piśmienniczych, samodzielnie tworząc wizytówki wykaligrafowane gęsim piórem i odciskając lakowe pieczęcie. Wybarwiali również papier sztuką japońską (tradycyjna technika mająca ponad 2000 lat). Każdy uczestnik warsztatu mógł zabrać na pamiątkę własne wytwory. W spotkaniu wzięli udział uczniowie z NSP im. M. Poleskiego w Rokitnie Szlacheckim, SP im. ks. S. Joniaka w Niegowonicach, NSP w Ciągowicach, SP nr 1 w Łazach, NSP im. S. Będkowskiego w Grabowej.

Równolegle w Bibliotece Publicznej w Łazach odbywały się zajęcia dla przedszkolaków z Niepublicznego Przedszkola „Biedroneczki” w Łazach. Wzięli oni udział w spektaklu Kamishibai, podczas którego zaprezentowane zostały bajki „Mój przyjaciel Kemushi” i „O panach Palcach”. Po zapoznaniu się z zachwycającą gąsienicą, która przemienia się w pięknego motyla, dzieci przystąpiły do prac nad własnymi historiami i obrazującymi je kartami. Wzięły także udział w warsztatach „Słodki sekret”, w trakcie których zapoznały się z pracą pszczelarza i życiem pszczół. Dowiedziały się jak odróżnić pszczoły od os czy trzmieli, kto rządzi w pszczelej rodzinie oraz dlaczego warto jeść miód. Każdy przedszkolak zrobił też własną ekoświeczkę z węzy pszczelej.

świeczki Spektakl kamishibai był także udziałem uczniów ze Szkoły Podstawowej im. ks. S. Joniaka w Niegowonicach, którzy wysłuchali bajkę „Czerwony Kapturek”.
W Miejskim Ośrodku Kultury odbyło się spotkanie autorskie ze Zbigniewem Kołba „Znajdź mnie i kiedyś odwiedź” dla uczniów klas I i II szkół podstawowych. Autor znany z propagowania zdrowego trybu życia zachęcał dzieci do zdrowych nawyków. Przypomniał im jak ważny jest spokojny, długi sen i zdrowa dieta, która powoduje, że mamy dużo energii. Dzieci dowiedziały się po co pić kakao i sok pomidorowy oraz kim jest „muchożerca”.

Następnie autor zadał dzieciom zagadki i zachęcił je do czytania oraz zdobywania wiedzy, dzięki której nikt nie zapędzi ich w kozi róg. Przedstawił też zalety książki „Znajdź mnie i kiedyś odwiedź”, która jest przykładem tego, jak łączyć przyjemne z pożytecznym, czyli zabawę z nauką. Odnosząc się do wizyt w bibliotekach, autor zachęcał do wypożyczania więcej niż jednej książki, by zawsze mieć wybór tego, co dla dzieci interesujące.

teatrzyk

Po południu odbyły się kolejne warsztaty „Słodki sekret”, w których wzięli udział podopieczni Świetlicy Środowiskowej „Stokrotka” w Łazach, a podsumowaniem dnia pełnego wrażeń był koncert Zbigniewa Tepera „Przenikanie”, którego dźwięki i słowa wypełniły salę Miejskiego Ośrodka Kultury w Łazach.
Dziękujemy wszystkim uczestnikom poszczególnych wydarzeń VI Prezentacji Bibliotecznych.

Nadesłała: Bogusława Serzysko