[Relacja] GMINNA BIBLIOTEKA PUBLICZNA W PAWŁOWICACH. FILIA W PIELGRZYMOWICACH

BIBLIOTEKA WSPIERA TWÓRCZE DZIAŁANIA

praceW czerwcu zakończył się półroczny cykl spotkań pod hasłem „EKO-DEKO – biblioteczne zajęcia twórcze”, realizowany przez pięć filii bibliotecznych GBP w Pawłowicach. Zajęcia odbyły się dzięki dofinansowaniu z Fundacji BGK, które biblioteki otrzymały za projekt nagrodzony w konkursie grantowym „Generacja 5.0”. W ramach projektu zorganizowano spotkania autorskie, warsztaty rękodzieła i wycieczki dla dwudziestoosobowej grupy czytelniczek z całej gminy.

Uczestniczki zajęć rozwijały swoją kreatywność, talenty i wiedzę, kilka razy w miesiącu angażując się w rozmaite aktywności artystyczne i literackie. W harmonogramie zajęć znalazły się spotkania z popularyzatorem ziołolecznictwa Z. T. Nowakiem i pisarką Halina Sochą, warsztaty z dietetykiem oraz wyjazdy do Muzeum Śląskiego w Katowicach, Chlebowej Chaty w Brennej i muzeów oraz galerii regionalnych w Koniakowie i Istebnej. Jednak trzon projektu stanowiły zajęcia artystyczne, podczas których Panie zajmowały się szyciem, malowaniem, wycinaniem i klejeniem. Własnoręcznie wykonane woreczki zapachowe, organizery i torby na zakupy, biżuterię i pudełka exploding box, a także pięknie ozdobione metodą decoupage’u drewniane tace, można było podziwiać na wystawie zorganizowanej podczas uroczystego podsumowania działań.

uczestnicyuczestnicy

Celem zajęć była aktywizacja osób w wieku 50+ i integracja społeczności lokalnej. Spotkania mają być punktem wyjścia do zorganizowania przy każdej filii stałej grupy aktywnie działających osób, których współtwórcami i koordynatorami zostaliby uczestnicy projektu. Placówki biblioteczne będą służyć wsparciem, inspiracją i zapleczem dla rozwoju pasji i zainteresowań członków tych grup, również po zakończeniu działań projektowych.

zajecia

logoProjekt został dofinansowany przez Fundację BGK w programie „Generacja 5.0”.

 

 

Nadesłała: Anna Krypczyk, GBP Filia w Pielgrzymowicach