[Relacja] MIEJSKA I POWIATOWA BIBLIOTEKA PUBLICZNA W ZAWIERCIU

Powrót do czasów PRL w Klubie Filmowym

filmW ostatni piątkowy wieczór w wieży Pałacyku Szymańskiego, można było odczuć niecodzienny klimat. Uczestnicy Klubu Filmowego Kultura z Wyższego Piętra, przenieśli się w czasy PRL-u. Sprawił to temat przewodni spotkania, a mianowicie film Juliusza Machulskiego Ile waży koń trojański? Przed wspólnym obejrzeniem filmu, moderator spotkania przedstawił prezentację multimedialną dotyczącą wszystkich projekcji tego znanego polskiego twórcy. Nie zabrakło ciekawostek dotyczących obsady aktorskiej, doboru miejsc do nagrywania zdjęć, nietypowych rekwizytów (Kingsajz), czy kultowych zdań („Nie kop pana, bo się spocisz” – Kingsajz). Gdzie znajduje się Szuflandia i Instytut Badań Czwartorzędu?

Ile waży koń trojański? to przede wszystkim film o uczuciach, a najlepszym nośnikiem czy medium do przenoszenia uczuć jest właśnie kobieta – jak mówi sam reżyser.

Główną bohaterką jest Zosia Albrecht-Radecka (Ilona Ostrowska), która po nieudanym małżeństwie z Darkiem Albrechtem (Robert Więckiewicz) wyszła drugi raz za mąż za Kubę Radeckiego (Maciej Marczewski). Zosia ma córkę z pierwszego małżeństwa, 12-letnią Florentynę (Sylwia Dziorek). We trójkę tworzą szczęśliwą, kochającą się rodzinę.

spotkanie

Zosia przenosi się do czasów młodości i dostaje szansę zmiany przeszłości. Zaczyna się wtedy zabawa z demonami poprzedniego systemu: brak paszportów, kolejki w sklepach, niedobór towarów pierwszej potrzeby i wiele innych.

Bardzo miło zaskoczyły nas uczestniczki spotkania. Pojawiły się w stylizacji postaci filmowych. Była więc Marta – koleżanka Zosi, pani Róża – sprzątaczka z Domu Pracy Twórczej oraz Florka – Córka Zosi. Był to bardzo dobry pomysł i wszystko na to wskazuje, iż będziemy go kontynuować na kolejnych spotkaniach Klubu Filmowego po wakacjach.

Nadesłała: Miejska i Powiatowa Biblioteka Publiczna w Raciborzu