[Relacja] MIEJSKA I POWIATOWA BIBLIOTEKA PUBLICZNA W RACIBORZU

W Fantastycznym Świecie pana Dahla

spotkanieDrugi miesiąc Lata z Biblioteką rozpoczął się wizytą w fantastycznym świecie książek Roalda Dahla. Przygoda rozpoczęła się od prezentacji ekscentrycznej postaci pana Dahla – pisarza, lotnika, szpiega i historyka czekolady. Karty jego powieści zapełniają nie mniej ciekawe osobistości, na czele z  chytrym panem Lisem, sympatycznym BFG (Bardzo Fajny Olbrzym), czy stukniętym cukiernikiem Willym Wonka.

Najsłynniejszą bohaterką jest jednak Matylda, rezolutna i bardzo utalentowana dziewczynka, która miała pecha urodzić się w mało interesującej się jej talentami rodzinie. Nic jednak nie stało na  przeszkodzie by Matylda wzięła los we własne ręce, zadziwiając wszystkich matematycznymi zdolnościami, oczytaniem i poczuciem sprawiedliwości połączonym z poczuciem humoru.

boisko

Książki przenosiły Matyldę do innych – ciekawszych od jej rzeczywistości – światów. Stąd jednym z zadań uczestników Lata z biblioteką było napisanie krótkiego opowiadania rozgrywającego się w innym kraju. Zajęcia były też okazją do rozruszania mózgów dzięki bogatej ofercie gier planszowych. W ramach zajęć plastycznych dzieci tworzyły wielobarwne traszki, które tym którzy Matyldę  przeczytali lub widzieli mogą kojarzyć się z postacią pani Trunchbull.

Zainspirowani postacią BFG, który łapał do słoików marzenia senne, każde z dzieci napisało lub narysowało swoje marzenia by następnie wrzucić je do Słoika Marzeń.

zabawy

Nadesłała: Miejska i Powiatowa Biblioteka Publiczna w Raciborzu