[Relacja] MIEJSKA BIBLIOTEKA PUBLICZNA W WIŚLE

Dzień z twórczością Zofii Kossak

wystawaMiejska Biblioteka Publiczna w Wiśle 1 sierpnia 2019 roku zorganizowała Dzień z twórczością Zofii Kossak. Zwiedzanie wystawy, spacer literacki i spotkanie z dr Joanną Jurgałą-Jureczką, autorką biografii pisarki, odbyły się w związku ze 130. rocznicą urodzin Zofii Kossak, która przypada 10 sierpnia.

Tę ważną dla regionu rocznicę biblioteka podkreśla od kilku miesięcy: w maju w warsztacie metodycznym wzięli udział wiślańscy nauczyciele, a Teatr „Gry i Ludzie” wystawił przedstawienie dla dzieci „Kłopoty Kacperka góreckiego skrzata”. W lipcu Letnia Akademia Zabawy także pracowała nad tekstem tej pięknej baśni Zofii Kossak, a uczestnicy udali się na wycieczkę do dworu Kossaków w Górkach Wielkich, gdzie wzięli udział w grze terenowej. Od lipca do początku sierpnia w bibliotece oglądać było można wystawę pt. „Bezcenne dziedzictwo. Zofia Kossak 1889-1968” przygotowaną przez Fundację Zofii Kossak i Senat RP w ubiegłym roku w związku z 50. rocznicą śmierci pisarki.

las

Tuż przed rocznicą uczestnicy spaceru literackiego „Śladami Zofii Kossak przez Wisłę” zapoznali się z wystawą i wyruszyli w teren. Przewodniczką była dyrektor biblioteki, która opowiedziała o wiślańskich wątkach w życiu i twórczości Zofii Kossak. Wycieczka doszła aż na Jarzębatą odwiedzając po drodze miejsca, w których bywała pisarka. Można było posłuchać o tym, co robił w Wiśle i Górkach Wielkich sam Witkacy, czemu wybuchła polemika pomiędzy Zofią Kossak a Janem Izydorem Sztaudyngerem i kogo odwiedzała pisarka na Jarzębatej. Co sądziła o przeszłości Wisły wynikało z odczytanych fragmentów jej prozy i publicystyki.

Po powrocie z wycieczki, po południu odbyło się spotkanie z dr Joanną Jurgałą-Jureczką, autorką opowieści biograficznej o Zofii Kossak i szeregu książek o rodzinie Kossaków. Absolwentka filologii polskiej na Uniwersytecie Śląskim w Katowicach oraz doktor nauk humanistycznych w zakresie literaturoznawstwa, jest znawczynią literatury Śląska Cieszyńskiego okresu międzywojennego, pracowała jako pedagog, dziennikarka i kustosz Muzeum Zofii Kossak w Górkach Wielkich. Na podstawie zachowanych archiwaliów z pasją opowiedziała o pełnym zwrotów akcji życiu pisarki, jej dramatycznych przeżyciach w czasie wojny i wycofaniu jej książek z biegu czytelniczego w okresie PRL.

Uczestnicy zadawali pytania, a po spotkaniu mogli porozmawiać z prelegentką i nabyć ostatnią jej książkę pt. „Kossakowie. Biały mazur”. Dziękujemy wszystkim uczestnikom i zapraszamy po książki do wiślańskiej biblioteki.

Nadesłała: Renata Czyż, Miejska Biblioteka Publiczna w Wiśle