[Relacja] MIEJSKO-GMINNA BIBLIOTEKA PUBLICZNA W SIEWIERZU. FILIA W ŻELISŁAWICACH

Podsumowanie wakacyjnych spotkań w filii bibliotecznej w Żelisławicach

zajęciaSkończył się czas wakacyjnych przygód z książką i wspólnych spotkań organizowanych w filii bibliotecznej w Żelisławicach. Przez cały lipiec w poniedziałki i wtorki dzieci z entuzjazmem odwiedzały nas wiedząc, że czekają na nie ciekawe zadania i nowe wyzwania. Celem spotkań było umożliwienie maluchom, które zostały na czas wakacji w swoich miejscowościach, spędzenie wolnego czasu w sposób pożyteczny, atrakcyjny i bezpieczny. Filia biblioteczna przygotowała różnorodne zajęcia pod nazwą „WAKACYJNE ROZMAITOŚCI– BIBLIOTECZNE MOŻLIWOŚCI”, które pozwoliły na twórcze i czynne zagospodarowanie wolnego czasu. Spotkania były realizowane w ramach ogólnopolskiej kampanii „Zachowaj Trzeźwy Umysł – Chce mi się chcieć! czyli o przeciwdziałaniu wyuczonej bezradności”. W 10 spotkaniach uczestniczyły 23 osoby, a ogólna frekwencja wyniosła 129 odwiedzin.

Podczas zajęć mali czytelnicy wykonywali ciekawe prace plastyczne do wcześniej przeczytanych opowiadań (tj. kolorowe witraże motyli, biedronki oraz psy z talerzyków papierowych, kwiatki z krepiny, powstała makieta ze zwierzętami z plasteliny). Modelowaliśmy psy i żyrafy z balonów- co cieszyło się największą atrakcją.

W ramach tegorocznej kampanii skupiliśmy się na działaniach związanych z zaangażowaniem dzieci do rozmaitych akcji mających na celu mobilizację do różnorakich sfer życia, by chciało się chcieć i aby każdy poszukiwał swojej drogi rozwoju. Chodziło o to, by młodych ludzi zarazić różnymi pasjami i pokazywać tych, którzy są szczęśliwi, bo mogą robić to co lubią i co nakręca ich pozytywnie na życie. Wszystkie nasze działania profilaktyczne w Kampanii miały hasła związane z rozwojem młodego człowieka, propagowaniem takich wartości jak radość, dobro, zadowolenie, pomoc innym. Odbyło się kilka pogadanek na temat zdrowego trybu życia, czyli właściwego odżywiania, dbania o higienę, aktywnego spędzania wolnego czasu, zagrożeń w Internecie, bezpiecznych zabaw, właściwego zachowania nad morzem, w górach i innych miejscach wakacyjnego wypoczynku. Zorganizowany został również konkurs „Ja za 20 lat”, w którym uczestnicy przedstawili jak widzą siebie w przyszłości.

spotkanie

Nie zabrakło również różnego rodzaju konkursów czy gier logicznych, przy których dzieci ćwiczyły sprawność umysłową oraz zabaw ruchowych, przy których mogły rozładować pokłady energii, a przy tym świetnie bawić się w grupie. Natomiast łamigłówki, krzyżówki, rebusy itp. pozwoliły wykazać się uczestnikom spostrzegawczością i wiedzą.

 

Wesołe wakacje w bibliotece  stwarzały dzieciom okazję do odkrywania nowych wartości, pobudzały do rozwoju, rozszerzały zainteresowania oraz pozwalały nawiązać nowe kontakty i zdobywać nowe doświadczenia. Nasi milusińscy przekonali się, że wizyty u nas mogą być wspaniałą przygodą.   Wspomnieniem spotkań są pamiątkowe zdjęcia oraz kolorowe prace wyeksponowane w naszej bibliotece.

Na zakończenie uczestnicy wakacyjnych spotkań otrzymali dyplomy kampanii „Zachowaj Trzeźwy Umysł” oraz nagrody książkowe ufundowane przez Burmistrza Miasta i Gminy Siewierz Pana Zdzisława Banasia. Zwycięzcy konkursu „Ja za 20 lat” zostali natomiast uhonorowani dodatkowymi nagrodami rzeczowymi.

Dziękujemy wszystkim uczestnikom zajęć za wspólną zabawę i zapraszamy do korzystania z naszego księgozbioru.

 

Nadesłała: Justyna Madejska, MGBP w Siewierzu, Filia biblioteczna w Żelisławicach