[Relacja] MIEJSKA BIBLIOTEKA PUBLICZNA W GLIWICACH

Coraz ciekawsi świata

planetariumWraz z końcem roku szkolnego Miejska Biblioteka Publiczna w Gliwicach podsumowała pierwszą część jednego ze swoich flagowych projektów „Ciekawość świata”. W jego ramach organizowane są spotkania autorskie, pokazy, warsztaty i konkursy dla gliwickich uczniów. Wszystkie te atrakcje wiążą się z zagadnieniami popularnonaukowymi. Patronami przedsięwzięcia i przewodnikami po świecie wiedzy są: Leonardo da Vinci, Galileusz oraz Albert Einstein. Za pośrednictwem swoich wysłanników – autorów książek i ludzi nauki – przekazują oni gliwickim uczniom ogromną dawkę ciekawych informacji w przystępnej formie.

Jednym z pierwszych gości był Paweł Woźniak z Oddziału Górnośląskiego Państwowego Instytutu Geologicznego, który 21 maja 2019r., podczas spotkania w Filii nr 1 Miejskiej Biblioteki Publicznej w Gliwicach przedstawił ciekawostki dotyczące ery dinozaurów, także tych zamieszkujących tereny współczesnej Polski. Kolejną atrakcją były pokazy mobilnego planetarium Orbitek w Arenie Gliwice, z udziałem niemal 200 uczniów. Byli oni świadkami gwiezdnych seansów, po których niejednemu z widzów ciężko było wrócić na ziemię. Pierwszą część projektu „Ciekawość świata” zakończył trzydniowy maraton pokazów naukowych Centrum Nauki Kopernik w Forum Gliwice i Centrum Sportowo Kulturalnym „Łabędź”. Młodzież uczyła się uodparniać na figle jakie płata umysł, sprawdzała czym jest i skąd bierze się dźwięk oraz tworzyła spontaniczną bum-bum-rurkową orkiestrę.

Wakacje przeznaczono na wykorzystanie zdobytej dotychczas wiedzy w praktyce, a także na przygotowanie kolejnych popularnonaukowych atrakcji. Już we wrześniu Leo, Gali i Al (Leonardo Da Vinci, Galileusz i Albert Einstein) zaproszą młodzież do wzięcia udziału w konkursie fotograficznym. Będzie on polegał na zainscenizowaniu i uwiecznieniu na zdjęciu pracowni jednego z naszych naukowych przewodników. Uczestnicy mogą skorzystać ze wsparcia w postaci warsztatów fotograficznych, aby jak najlepiej wykonać to niełatwe zadanie. Na zwycięzców konkursu czekają atrakcyjne nagrody!

sala

Oczywiście tym, co najlepiej pomaga w przyswajaniu nowych informacji są oczywiście bezpośrednie spotkania z naukowcami, pasjonatami i ludźmi świata wiedzy. Już 24 września 2019 r. z gwiezdną pogadanką do Miejskiej Biblioteki Publicznej w Gliwicach zajrzy Karol Wójcicki, który na co dzień  tłumaczy swoim internetowym widzom zjawiska dające się zaobserwować na niebie. Wyposażeni w sporą dawkę informacji naukowi adepci zastanowią się następnie, jak ten zasób usystematyzować i jak z niego najlepiej korzystać. Nie zostaną z tym sami! Pomogą im kolejni goście – Michał Zawadka i Krzysztof Piersa.

Pierwszy z nich to autor książek motywacyjnych dla dzieci i młodzieży, publikowanych za pośrednictwem własnego wydawnictwa Mind&Dream. Podczas wizyty w Gliwicach, 15 października 2019 r. Michał Zawadka zaprezentuje wystąpienie pt. „Chcę być kimś! Czyli jak osiągać cele w czasach, gdy wszyscy mają wywalone”.

spotkanie

Drugi z gości to ekspert od świata wirtualnego i związanych z nim korzyści i zagrożeń. Autor książek „Komputerowy ćpun” i „Trener marzeń” na spotkaniu 18 listopada 2019 r. opowie o tym, jak mądrze korzystać z dobrodziejstw nowoczesnych technologii, nie wpadając przy tym w uzależnienie. Z pewnością ogromną niespodzianką dla gliwickich uczniów będzie także spotkanie rozpalające już teraz sporo emocji.

5 listopada 2019 r. Gliwice odwiedzi, jak dotąd jedyny Polak, który odbył lot w kosmos – Mirosław Hermaszewski. Można zatem liczyć na arcyciekawą opowieść pozwalającą na chwilę poczuć stan nieważkości. Wystąpienie legendy polskiej astronautyki poprzedzone będzie prezentacją i warsztatami związanymi z projektowanymi przez studentów Politechniki Śląskiej łazikami marsjańskimi. Wygląda na to, że tego dnia, Gliwice będą stanowić ważniejszy ośrodek kosmiczny niż NASA!

Co poza tym? Otóż w planach jest jeszcze sporo warsztatów o zróżnicowanej formie i tematyce. Uczniowie gliwickich szkół będą mieli okazję poznać podstawy projektowania i konstruowania przy użyciu klocków lego dzięki zajęciom przygotowanym przez Fabrykę Naukowców. Spróbują także nauczyć się tworzenia szkiców w stylu Leonarda da Vinci za pomocą nowoczesnych tabletów graficznych 3D.

wykładKolejne niespodzianki są już w trakcie przygotowania. Dotychczasowe doświadczenie bibliotekarzy realizujących projekt wskazuje na to, że tematy popularnonaukowe budzą u młodzieży ogromne zainteresowanie, a łatwość przyswajania informacji cechująca uczestników organizowanych wydarzeń jest do prawdy niewiarygodna. Tym bardziej cieszy fakt, że wiedza prezentowana jest przez tak ważne i interesujące postaci jak goście, którzy zdecydowali się odpowiedzieć na zaproszenie do udziału w projekcie. To dzięki nim udaje się zaspokajać ciekawość świata!

Działanie dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.

Nadesłała: Miejska i Powiatowa Biblioteka Publiczna w Gliwicach