[Relacja] MIEJSKA I POWIATOWA BIBLIOTEKA PUBLICZNA W RACIBORZU

Narodowe Czytanie 2019. Racibórz wybrał „Katarynkę”

logoZa nami ósma edycja Narodowego Czytania! W tym roku Para Prezydencka zaproponowała Nowele polskie. W raciborskiej bibliotece „Katarynkę” Bolesława Prusa czytali uczniowie Zespołu Szkół Budowlanych i Rzemiosł Różnych w Raciborzu.

Po Panu Tadeuszu, Trylogii Sienkiewicza, Lalce, Quo Vadis, Weselu i Przedwiośniu czas na polskie nowele! Z ponad stu propozycji tytułów przesłanych do Kancelarii Prezydenta, Para Prezydencka wybrała teksty, których wspólnym mianownikiem jest polskość w połączeniu z treściami uniwersalnymi, refleksją nad człowiekiem i społeczeństwem. Ich zwięzła forma idzie w parze z mistrzostwem stylu i plastycznością, która pozostawia w umysłach czytelników niezapomniane wrażenia. „Dziś teksty te nie straciły nic ze swej aktualności. Uczą nas, że w życiu powinniśmy kierować się szlachetnością i solidarnością, że nie wolno nam stracić wrażliwości na ludzką krzywdę ani zapomnieć o naszej historii” – czytamy w specjalnym liście Prezydenta RP Andrzeja Dudy.

spotkanie

W akcję tradycyjnie włączyła się Miejska i Powiatowa Biblioteka Publiczna w Raciborzu, która wzorem ubiegłego roku do wspólnego czytania zaprosiła młodzież. Uczniowie Zespołu Szkół Budowlanych i Rzemiosł Różnych w Raciborzu przeczytali „Katarynkę” Bolesława Prusa. Następnie uczestnicy wzięli udział w krótkiej dyskusji na temat lektury, jak również potrzeby organizacji tego typu akcji. Oprócz głośnego czytania, w bibliotece przy Kasprowicza 12 można było także opieczętować przyniesione egzemplarze lektur. Teraz organizatorzy zachęcają do wypożyczania i czytania wybranych nowel.

Nadesłała: Miejska i Powiatowa Biblioteka Publiczna w Raciborzu