[Zapowiedź] MIEJSKA BIBLIOTEKA PUBLICZNA W GLIWICACH

HACZYK – GLIWICKIE SPOTKANIA LITERACKIE: 3 – 26 października 2019 r.

PLAKATMiejska Biblioteka Publiczna w Gliwicach zaprasza na wyjątkowo literacką jesień, czyli festiwal „Haczyk – gliwickie spotkania literackie”. W drugiej edycji festiwalu jego osią tematyczną jest reportaż – gatunek z pogranicza publicystyki, literatury faktu i literatury pięknej. Melchior Wańkowicz, Hanna Krall czy Ryszard Kapuściński bezsprzecznie zapisali się na kartach historii literatury polskiej. Kolejne lata przynoszą jednak ciągle wspaniałe debiuty, ukazują się kolejne książki już uznanych autorów. Reportaż jest chętnie czytany i doceniany. W tym miejscu warto wymienić choćby dwóch ostatnich laureatów Literackiej Nagrody Nike: Cezarego Łazarewicza i Marcina Wichę.

Znakomici goście i wyjątkowe wydarzenia – tak można najkrócej opisać ten cykl. Rozpoczniemy, 3 października o godz. 18.00, mocnym uderzeniem – spotkaniem z Wojciechem Jagielskim, dziennikarzem, korespondentem i pisarzem, autorem książek dotyczących Afganistanu, Czeczenii i Kaukazu, Ugandy i RPA. W kolejnych będziemy gościć jednak równie ciekawych autorów: Witolda Szabłowskiego, Ewę Winnicką, Annę Smółkę, Agnieszkę Rybak i Wojciecha Tochmana.

Po raz pierwszy w gliwickiej bibliotece odbędzie się LARP (live action role-playing) – aktywność na pograniczu gry i sztuki, podczas której uczestnicy wspólnie tworzą i przeżywają opowieść, odgrywając role podobnie jak w improwizowanym teatrze. Akcja gry oparta będzie na twórczości Ryszarda Kapuścińskiego i zostanie rozegrana w Ruinach Teatru Victoria. . Gra jest przeznaczona tylko dla osób pełnoletnich.  Liczba miejsc ograniczona, zapisy: tel. 32 238 26 24, mail instrukcyjny@biblioteka.gliwice.pl

Nowością będzie również spektakl improwizowany i inspirowany rozmową z Ewą Winnicką w wykonaniu Teatru Improwizowanego KLANCYK (17 października, godz. 17.00, COK Perełka, ul. Studzienna 6).

W cyklu październikowych wydarzeń znajdą się również warsztaty fotograficzne, filmowe oraz artystyczne. Na zakończenie, w sobotę 26 października,  zaproponujemy grę miejską, w której  będziemy się wcielać w rolę korespondentów poszukujących informacji do napisania reportażu.

Przez cały październik we wszystkich filiach MBP można również sprawdzić swoją wiedzę w quizie o mistrzach polskiego reportażu.

Udział we wszystkich wydarzeniach jest bezpłatny. Szczegółowy harmonogram wydarzeń znajduje się na stronie www.biblioteka.gliwice.pl

Organizację festiwalu wspierają: CH Forum, Teatr Miejski w Gliwicach, GCOP, MOMO Restaurant & Wine, Stowarzyszenie „Od deski do deski”. Działanie zostało dofinansowane ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.

OPIS LARPU: 12 października, godz. 18.00, Ruiny Teatru Victoria, (Aleja Przyjaźni 18)

Ryszard Kapuściński, jako reportażysta wiele podróżował. I tak jak każdy podróżnik, przywoził ze swoich wojaży różne pamiątki. Jedną z nich była tajemnicza afrykańska maska, która po jego śmierci wraz z wieloma pamiątkami po nim została przekazana do teatru. Okazało się, że posiada ona tajemnicze właściwości. Ale żeby się przekonać jaką tajemnicę kryje w sobie afrykańska maska trzeba wziąć udział w grze. Po raz pierwszy w gliwickiej bibliotece odbędzie się LARP (live action role-playing) – aktywność na pograniczu gry i sztuki, podczas której uczestnicy wspólnie stworzą i przeżyją opowieść, odgrywając role podobnie jak w improwizowanym teatrze. Akcja gry została oparta na twórczości Ryszarda Kapuścińskiego i zostanie rozegrana w Ruinach Teatru Victoria. Gra jest przeznaczona tylko dla osób pełnoletnich.  Liczba miejsc ograniczona, zapisy: tel. 32 238 26 24, mail instrukcyjny@biblioteka.gliwice.pl

LARP jest częścią projektu „Haczyk”, który został dofinansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.