[Relacja] MIEJSKA BIBLIOTEKA PUBLICZNA W PIEKARACH ŚLĄSKICH

Modernizacja Biblioteki Centralnej w Piekarach Śląskich

modernizacjaNa początku sierpnia, po trwającym 3 miesiące remoncie, została ponownie oddana do dyspozycji czytelników Biblioteka Centralna w Piekarach Śląskich. Placówka mogła być poddana gruntownej modernizacji dzięki środkom z Budżetu Obywatelskiego, czyli de facto głosom mieszkańców miasta. W pierwszym etapie modernizacji zostały wymienione zewnętrzne schody prowadzące do biblioteki, których użytkowanie zagrażało już bezpieczeństwu użytkowników i pracowników. Przed wejściem głównym została zainstalowana wrzutnia do książek, pozwalająca na zwrot zbiorów poza godzinami otwarcia biblioteki.

Remont obejmował modernizację górnej kondygnacji budynku. Dzięki wyburzeniu niektórych ścian uzyskano dużą, otwartą i funkcjonalną przestrzeń. Strefa dla dzieci i młodzieży została zamieniona z czytelnią, dzięki czemu powstało więcej miejsca do działań edukacyjnych i animacyjnych wokół książek i nowych technologii. Po jednej stronie sali znalazły się urządzenia multimedialne – tablety,  drukarka 3D, komputery i telewizor z Xbox. Po drugiej stronie znalazło się miejsce na tradycyjne wyposażenie biblioteki – m.in. książki, gry planszowe, mały stoliczek z krzesełkami i pluszaki dla najmłodszych czytelników.

W czytelni została wygospodarowana przestrzeń na niewielką scenę, która służy w trakcie spotkań autorskich, wykładów i prezentacji. W holu biblioteki nadal będzie funkcjonowała kameralna galeria, w której będą prezentowane wystawy czasowe twórczości lokalnych artystów, fotografów, kolekcjonerów i pasjonatów.

pólkifotelewystawa

Duży nacisk został położony na estetyczną stronę wyglądu biblioteki. Została wprowadzona spójna identyfikacja wizualna, oznaczenia regałów i księgozbioru. Tuż obok stanowiska dyżurnych bibliotekarzy i strefy do odpoczynku pojawiła się specjalna konstrukcja graficzna złożona z podświetlanego szybu górniczego. Właśnie w tej formie piekarscy bibliotekarze chcieli podkreślić nie tylko górnicze tradycje miasta, ale także w atrakcyjny sposób podnieść walory estetyczne tego miejsca. Aktualnie jest to idealne miejsce na zrobienie sobie selfie i pokazanie w Internecie, jak piękną i pomysłową bibliotekę mają mieszkańcy Piekar Śląskich.

paczkomatpaczkomatfoto

Na 2020 rok zaplanowano drugi etap inwestycji, który obejmie: wymianę dachu, remont elewacji, windy oraz kondygnacji dolnej, w której znajduje się administracja, izba regionalna oraz sala wystaw. Będzie to możliwe także ze środków z Budżetu Obywatelskiego miasta Piekary Śląskie.

spotkaniesala

Nadesłał: Łukasz Żywulski