[Relacja] MIEJSKO-GMINNA BIBLIOTEKA PUBLICZNA W SIEWIERZU

„DZIEŃ GŁOŚNEGO CZYTANIA” W SIEWIERSKICH PLACÓWKACH BIBLIOTECZNYCH

spotkanieOgólnopolski Dzień Głośnego Czytania przypadający 29 września, ogłoszony został po raz pierwszy w 2001 roku przez Polską Izbę Książki. Odnosi się do urodzin Janiny Porazińskiej,  autorki nie tylko poezji m.in. znanej wszystkim kołysanki „Na Wojtusia z Popielnika”, ale i kilkudziesięciu książek dla dzieci i młodzieży, współtwórczyni i redaktorki czasopism dla młodych czytelników („Promyk”, „Promyczek”, „Słonko”, „Poranek”i inne). Celem akcji jest promowanie głośnego czytania dzieciom, nabywanie przyjemności z czytania i słuchania, a także poczucia  przynależności do społeczności czytelniczej. Czytanie bowiem rozwija wyobraźnię, język i pamięć, uczy myślenia, poprawia koncentrację, pobudza wyobraźnię oraz pomaga najmłodszym odróżnić dobro od zła  i jest wspaniałym sposobem na wspólne spędzanie wolnego czasu.

30 września 2019 roku w Miejsko-Gminnej Bibliotece Publicznej im. Leona Korusiewicza w Siewierzu 27-osobowa grupa przedszkolaków z Przedszkola Publicznego w Siewierzu uczestniczyła w Ogólnopolskim Głośnym Czytaniu z lisem Fenkiem. Dzieci wysłuchały dwóch historii z życia Fenka, uczących zdrowego trybu życia: „Jem zdrowo!” oraz „Lubię sport!”.  Znajomość wysłuchanego tekstu sprawdzały odpowiadając na zadawane pytania z treści. Zamieniły się w lisy tworząc lisie maski oraz kolorowały warzywa i owoce dla Fenka. Nie zabrakło również zagadek o zwierzątkach.

spotkanie

W filii bibliotecznej w Żelisławicach 30 przedszkolaków wysłuchało opowiadania pt. „Żubr Pomponik. Plan bobra” o rodzinnych przygodach niezwykle sympatycznego Żubra Pomponika, o tym jak pomagali bobrowi budować tamę.  Dzieci dowiedziały się jak żyją bobry, jak nazywa się domek bobra, że w Parku Wigierskim znajduje się rzeka o czarnym dnie – Czarna Hańcza, a symbolem parku jest bóbr, który buduje tamy tworząc rozlewiska.

Natomiast Filia biblioteczna w Wojkowicach Kościelnych „Dzień głośnego czytania”  zorganizowała wspólnie z paniami Anastazją Gajewską z  biblioteki szkolnej oraz Wiolettą Latos z przedszkola z ZSP w Wojkowicach Kościelnych. Uczniowie klasy I wysłuchali fragmentów „Pamiętnika Czarnego Noska” autorstwa Janiny Porazińskiej, o przygodach zabawnego, sympatycznego i przyjacielskiego pluszaka Czarnego Noska, który wciąż  się gubi i popada w kłopoty. Z kolei przedszkolaki wysłuchały umoralniającej bajki również autorstwa Janiny Porazińskiej pt. „Kozucha Kłamczucha” o kozie, która strasznie kłamała. Dzieci dowiedziały się z niej, że kłamstwo nie popłaca, bo można mieć przez nie dużo kłopotów. Czytaliśmy również wierszyki o witaminach z „Baśniowej Akademii Zdrowia”. Dzieci słuchały w skupieniu i z uwagą dając się ponieść dziecięcej wyobraźni.

Akcja  „Dzień głośnego czytania” stała się znakomitą okazją do promocji czytelnictwa wśród najmłodszych czytelników naszej biblioteki.

Nadesłała: Jolanta Jakubczyk, Justyna Madejska, Marzena Wacławek, MGBP Siewierz