[Relacja] BIBLIOTEKA ŚLĄSKA W KATOWICACH

Czytelnik buntujący się

wykład5 listopada br. w Bibliotece Śląskiej odbyło się ostatnie spotkanie  w ramach projektu Akademia Kreatywnego Czytania- szkolenia dla bibliotekarzy skierowanego do pracowników bibliotek publicznych woj. śląskiego. Omawiany temat dotyczył specyfiki pracy z czytelnikiem buntującym się. O tym, jakie troski i radości przeżywa nastolatek oraz jak bibliotekarz może z nim pracować przedstawili: Małgorzata Latusek oraz dr Michał Zając.

Na wykładzie poświęconym psychologicznej stronie okresu dojrzewania prelegentka opowiedziała o mitach okresu dojrzewania (buzujące hormony, niewygodny okres w życiu) i potencjale jaki tkwi w tym czasie. Pani Małgorzata Latusek w swojej pracy psychoterapeuty zwraca uwagę na relacje jakie są pomiędzy rodzicami a dojrzewającą pociechą. Podczas spotkań często analizuje metody jakie stosują rodzice, np. groźby, obwinianie, kwestionowanie, zaprzeczanie emocjom, zawstydzanie, zadawanie pytań, sarkazm czy przekupstwo. Psychologowie podkreślają, że nastolatkowie muszą się mierzyć z wieloma zmianami i tracą wiarę w dialog dlatego niezwykle ważna jest rodzicielska wyrozumiałość.

wykładwykładksiążki

Warsztaty z dr Michałem Zającem były poświęcone metodzie book talkingu. Bibliotekarze poznali jak można zarekomendować książki do czytania młodzieży.

warsztatywarsztaty

Podczas przedstawienia książki bardzo ważny jest pomysł – jak zaintrygować czytelnika i zachęcić do lektury. Prezentacje tytułów mogą być wybrane specjalnym kryterium: książki filmowe, sportowe, o zwierzętach, fantastyka. Ważną wskazówką jest pilnowanie czasu: o pojedynczym tytule powinniśmy mówić do 2-3 minut i przedstawiać kilka tytułów.

Nadesłała: Biblioteka Śląska w Katowicach