[Relacja] MIEJSKA I POWIATOWA BIBLIOTEKA PUBLICZNA W RACIBORZU

Lekcje długowieczności od ludzi żyjących najdłużej w raciborskiej bibliotece

wykładowcaCzym są tzw. „Niebieskie Strefy”? Dlaczego w tych wyjątkowych miejscach połączenie pewnych elementów stylu życia, diety i filozofii pozwala rdzennym mieszkańcom na osiągnięcie nie tylko zdumiewającego wieku, ale także wyjątkowej jakości życia? Jak żyć dłużej, ale także jak uniknąć depresji i zachować bystrość umysłu nawet w podeszłym wieku? W raciborskiej bibliotece odbył się wykład dr Wandy Matras-Mastalerz połączony z treningiem pamięci.

Zadbaj o naturalny ruch. Wysypiaj się. Ogranicz liczbę kalorii i unikaj przetworzonych pokarmów. Wykonuj ćwiczenia umysłowe. Naucz się czegoś nowego. Bądź członkiem wspólnoty. Miej swoje ulubione rytuały. Otaczaj się ludźmi których lubisz i daj się lubić. To tylko niektóre z lekcji długowieczności, które omówiła w trakcie spotkania w Raciborzu znana raciborskim seniorom dr Wanda Matras-Mastalerz – certyfikowany trener stymulacji pamięci i rozwoju intelektu, współpracownik kilkunastu Uniwersytetów Trzeciego Wieku, prezes Polskiego Towarzystwa Biblioterapeutycznego we Wrocławiu. Prelegentka zdradziła także ciekawe, proste techniki mające za zadanie pobudzić mózg, poprawić pamięć i koncentrację.

wykładslajdslajd

Książki polecane przez dr Wandę Matras-Mastalerz, w tym „Niebieskie strefy. 9 lekcji długowieczności od ludzi żyjących najdłużej” D. Buettner’a można wypożyczyć w raciborskiej bibliotece.

Nadesłała: Miejska i Powiatowa Biblioteka Publiczna w Raciborzu