[Relacja] MIEJSKO-POWIATOWA BIBLIOTEKA PUBLICZNA W PSZCZYNIE

Zielona Biblioteka, czyli z książką w przyrodę

zajęcia25 października Miejsko-Powiatowa Biblioteka Publiczna w Pszczynie podsumowała tegoroczną przygodę z projektem „Zielona Biblioteka, czyli z książką w przyrodę”. Projekt został dofinansowany  ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury. Od wiosny 2019 roku odbywały się liczne warsztaty i spotkania autorskie promujące czytelnictwo. Podczas zajęć książki przyrodnicze stały się zachętą do odkrywania świata zwierząt i roślin. Uczniowie szkół oraz mieszkańcy Domu Pomocy Społecznej w Pszczynie poznawali ciekawostki ze świata pszczół, stworzyli piankowe księgi edukacyjne i dowiedzieli się czego my, jako ludzie możemy uczyć się od zwierząt.

spotkaniespotkanie

Powstały komiksy z wykorzystaniem parkowych zdjęć czy prace malowane płatkami kwiatów. Pisarze, Marcin Brykczyński i Eliza Piotrowska, przybliżali tajemnice morskich głębin oraz zmian zachodzących w przyrodzie w ciągu roku.

wycieczka

park

Zwieńczeniem wszystkich wydarzeń był „Zielony festyn” w Skansenie, na który Biblioteka zaprosiła projektowych Partnerów: Zespół Szkół nr 3 Specjalnych ze Stowarzyszeniem „Razem”, SP nr 6 oraz Dom Pomocy Społecznej. Wspominano wspólnie spędzony czas utrwalony na licznych zdjęciach. Zabawę zorganizowano  w pięciu przyrodniczych kącikach: goście mogli zrobić mini obrazki przy pomocy patyczków, stworzyć przyrodniczy wierszyk, czy malować między drzewami. Jak przyroda, to też żywy zwierz. Czas umilał obecnym pies terapeutyczny Negra.

park

W jednej z zabytkowych chałup na chwilę zagościła nowoczesna technologia. Robot, sterowany tabletem, zachęcał do spacerów na łonie natury- rozpoznawania głosów natury. Na koniec zaproszono na występ  młodzieży ze Stowarzyszenia „take tam…” im. Artystów Międzywojnia. Nastrojowe piosenki nawoływały do powrotu do korzeni i życia w zgodzie z naturą. Festyn był tez okazją do wręczenia nagród  w konkursie „Zwierzo-lapbook”, w którym powstały makiety niecodziennych książek. Gratulujemy wszystkim twórcom!

spotkanie

Dzięki projektowi Biblioteka wzbogaciła się o atrakcyjne książki popularno-naukowe dla dzieci, młodzieży i dorosłych. Zapraszamy do odwiedzenia Wypożyczalni! Więcej informacji o tym, co dokładnie działo się w ramach projektu, znajdą Państwo na stronie internetowej MPBP w zakładce Programy (MKiDN).

książki

Nadesłała: Miejsko-Powiatowa Biblioteka Publiczna w Pszczynie