[Relacja] MIEJSKA BIBLIOTEKA PUBLICZNA W BYTOMIU

„Qulturalna Retroteka” w Bibliotece

literackie„Qulturalna Retroteka” to projekt zrealizowany w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Bytomiu, dofinansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury. Skierowany był przede wszystkim do dzieci, młodzieży oraz seniorów. Miał przekonać mieszkańców Bytomia, że czytanie i bezpośrednie spotkanie z autorem są ciekawym sposobem na spędzanie czasu wolnego, a także inspiracją do dalszej twórczej aktywności.

We wrześniu odbył się cykl spotkań, w trakcie których słuchaczki i słuchacze Bytomskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku (partnera projektu) czytali głośno bajki dzieciom z przedszkoli miejskich oraz szkół podstawowych. Wyobraźnią najmłodszych czytelników zawładnęły przygody kota Filemona, kasztanowego Kuklika oraz różnokolorowych skarpetek – bohaterek książki Justyny Bednarek „Niesamowite przygody dziesięciu skarpetek”. Dzieci z dużym zainteresowaniem wysłuchały bajek, a potem swoje wrażenia przelały na papier. Serdeczność, uśmiechy na twarzach naszych lektorów i otwartość na dzieci sprawiły, że spotkania przebiegły w miłej atmosferze. Czytaniu tekstów towarzyszyły rekwizyty przyniesione przez słuchaczy BUTW, śpiewanie piosenek oraz pomoc dzieciom w tworzeniu prac plastycznych – tak więc CZYTANIE POŁĄCZYŁO POKOLENIA.

seniorzy

Na przełomie września i października gośćmi biblioteki były autorki książek dla dzieci Justyna Bednarek i Barbara Gawryluk. Justyna Bednarek – była  dziennikarka i redaktorka – w swoim dorobku ma wiele tytułów, wystarczy chociażby wymienić: „Pięć sprytnych kun”, „Historie spod podłogi”, „Babcochę” czy „Niesamowite przygody dziesięciu skarpetek”. Na spotkaniach z uczniami bytomskich szkół opowiedziała o sobie, swojej twórczości i bohaterach swoich książek. Skłoniła również dzieci do własnej aktywności twórczej, której efektem był skarpetkowy teatrzyk. Wśród całej masy stworzonych przez dzieci skarpet znalazły się: policjantka, baletnica, lekarka, królowa, a nawet zaskakująca skarpetka-koń.

spotkanie

O swoich najciekawszych książkach opowiadała także Barbara Gawryluk, pisarka i dziennikarka radiowa. Dzieci poznały między innymi historię Dżoka, pewnego psa, mieszkającego lata temu w Krakowie oraz historię foczki o imieniu Klifka, którą uratował i pokochał pewien kudłaty piesek. Wszyscy z zainteresowaniem wysłuchali historii, opartych na autentycznych wydarzeniach. Opowieść o wiernym Dżoku, czekającym na swego pana, wycisnęła łezki wzruszenia w oczach niektórych małych słuchaczy, za to historie o psich bohaterach z serii „Pies na medal” wywołały uśmiechy na dziecięcych buziach. Któż z nas nie chciałby mieć psa-bohatera! Mamy nadzieję, że dzieci zachęcone przez autorki do czytania książek, będą często odwiedzać bibliotekę i chętnie sięgać po kolejne historie literackie.

literackie

Kolejnym punktem podczas realizacji projektu było zaprojektowanie oryginalnej gry memory, inspirowanej tekstami literackimi. Do współpracy zaprosiliśmy młodzieżową sekcję plastyczną Spółdzielczego Klubu Sezam pod kierunkiem Pani Małgorzaty Woźniak oraz sekcję plastyczną słuchaczy Bytomskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku pod kierunkiem Pani Marty Hawlickiej. Ich zadaniem było narysowanie ilustracji do ulubionych książek z dzieciństwa. W sumie powstało 30 pięknych rysunków, które złożyły się na grę memory. Po wykonaniu prac artyści obu grup wiekowych spotkali się w bibliotece i porozmawiali o swoich rysunkach, motywacji i emocjach związanych z wyborem książek do zilustrowania. Okazało się, że niektóre z nich to książki ponadczasowe, po które w dzieciństwie sięgali zarówno słuchacze BUTW, jak i dzisiejsi nastolatkowie.

Tytuły, które się powieliły to klasyczne baśnie: „Calineczka”, „Czerwony Kapturek”, „Królowa Śniegu”, „Mała Syrenka” oraz „Plastusiowy pamiętnik” Marii Kownackiej. W grupie młodzieży oczywiście nie mogło zabraknąć „Mikołajka” czy „Harrego Pottera”. Seniorzy mile zaskoczyli nas wybierając wiersze, jako ulubione bajki z dzieciństwa. Pojawiły się ilustracje do „Kaczki-dziwaczki” Jana Brzechwy i „Ptasiego radia” Juliana Tuwima. Udowodniliśmy, że czytanie nie tylko może być inspiracją do dalszych twórczych działań, ale też, że CZYTANIE ŁĄCZY POKOLENIA.kody

Jesienią w bytomskiej bibliotece nie tylko artyści, ale i miłośnicy nowych technologii mogli znaleźć coś dla siebie. Słuchacze Bytomskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku oraz uczniowie Technikum nr 4 wzięli udział w prezentacji i warsztatach poświęconych tworzeniu i wykorzystywaniu kodów QR. Następnie posiłkując się zdobytymi informacjami, zamienili się na chwilę w detektywów poszukujących wskazówek oraz rozwiązujących zagadki ukryte w kodach QR rozmieszczonych na terenie biblioteki. Atrakcyjnymi podchodami ze smartfonem w dłoni po raz kolejny skłoniliśmy do współpracy młodzież i seniorów.

pisarkaZwieńczeniem projektu były spotkania autorskie dla dorosłych czytelników. Zaprosiliśmy dwie autorki poczytnych powieści kryminalnych z przymrużeniem oka – Olgę Rudnicką i Martę Matyszczak. Olga Rudnicka – z wykształcenia pedagog – przez kilka lat pracowała jako asystent osób niepełnosprawnych w Śremie, swojej rodzinnej miejscowości. Debiutowała jako dziewiętnastolatka powieścią „Martwe jezioro”. Na koncie ma już kilkanaście książek. Najbardziej znane to „Byle do przodu”, „Natalii 5”, „Drugi przekręt Natalii”, „Do trzech razy Natalie”, „Diabli nadali”, „Granat poproszę!”, „Zacisze 13”, „Życie na wynos”.

autorka

Marta Matyszczak urodziła się w Chorzowie. Z wykształcenia jest dziennikarką. Podobno pisać chciała od zawsze, ale dopiero w 2017 roku zadebiutowała jako pisarka wydając powieść „Tajemnicza śmierć Marianny Biel”. Zabawny kryminał, którego akcja rozgrywa się w Chorzowie, a jednym z bohaterów jest kundelek o imieniu Gucio, zapoczątkował serię „Kryminał pod psem”, która cieszy się dużą popularnością wśród czytelników. Opowiadania obu pisarek znalazły się w tomie „Zabójczy pocisk”, zawierającym teksty piętnastki najlepszych polskich autorów kryminałów. Obie panie z sympatią podeszły do spotkania ze swoimi czytelnikami. Opowiedziały o sobie, początkach w zawodzie i swoich osiągnięciach literackich. Chętnie podpisywały swoje książki i pozowały do zdjęć z czytelnikami.

Gra „Literackie memory” – efekt rzeczowy realizowanego projektu – dostępna jest w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Bytomiu i jej placówkach filialnych, a także w bibliotekach bytomskich szkół podstawowych i instytucjach kultury działających na rzecz dzieci i młodzieży. Każdy może na miejscu sprawdzić swoją spostrzegawczość i poćwiczyć pamięć. Zapraszamy!

 

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury

 

Nadesłała: Anna Misiak