[Relacja] MIEJSKA I POWIATOWA BIBLIOTEKA PUBLICZNA W BĘDZINIE

Pasowanie na Czytelnika

BędzinPasowanie na Czytelnika to uroczystość, która inspirowana jest pięknym, średniowiecznym zwyczajem nadania giermkowi godności rycerza przez wręczenie pasa. Obyczaj ten kultywuje Miejska i Powiatowa Biblioteka Publiczna w Będzinie  pasując na rycerzy książek najmłodszych mieszkańców królewskiego miasta Będzina.

Pielęgnowany w bibliotece od 1985 roku zwyczaj Pasowania na Czytelnika jest jedną z ważniejszych uroczystości w życiu książnicy i jej pracowników. Przez kolejne lata w poczet rycerzy książek, którzy złożyli uroczyste ślubowanie zostało przyjętych 2793 dzieci, które odkryły znaczenie słów „Czytanie książek to najpiękniejsza zabawa, jaką sobie ludzkość wymyśliła” autorstwa Wisławy Szymborskiej.

spotkanieksięga

W tym roku młodzi Będzinianie zostali Pasowani na Czytelnika przez Panią Anetę Witkowską – Złocką, Wiceprezydenta Miasta Będzina, która każde dziecko pasowała  zupełnie niezwykłą, wydaną w 1905 roku książką pt. „Wybór poezji”. Nowo pasowani rycerze książek otrzymali pamiątkowe dyplomy podpisane przez Prezydenta Miasta Będzina, a także książki, „Dziki, dzikszy i najdzikszy” oraz „Poradnik Młodego Ekologa” będące uhonorowaniem czytelniczych pasji dzieci.

taniectaniec

Uroczystość, która odbyła się 14 listopada  uświetnił występ taneczny trenerów z Dance4You (http://www.dance4youbedzin.pl) wzbudzając entuzjazm zarówno wśród młodych czytelników jak i ich rodziców. Bo jak mówi mądre przysłowie „w zdrowym ciele, zdrowy duch”, a co za tym idzie dużo pozytywnej energii, potrzeby świadomego poznawania świata i siebie, a w tym dobrymi przyjaciółmi są wszak książki.

Nadesłała: Miejska i Powiatowa Biblioteka Publiczna w Będzinie