[Relacja] MIEJSKA BIBLIOTEKA PUBLICZNA W GLIWICACH

Projekty gliwickiej Biblioteki

logoW tym trudnym dla wszystkich czasie, kiedy musieliśmy się powstrzymać od bezpośrednich działań i zostać w domach, a jednocześnie starać się funkcjonować jak najlepiej w tej nowej rzeczywistości, szukaliśmy aktywności, które pomogą nie tylko przetrwać tygodnie izolacji, ale nawet wykorzystać je jak najlepiej. Miejska Biblioteka Publiczna w Gliwicach postanowiła nie dać się wirusowi i wesprzeć czytelników przenosząc się z promowaniem czytelnictwa i szerzeniem kultury do sieci. Wprawdzie Fryderyk Nietzsche twierdził, że „żyjemy w czasach, w których kulturze grozi, że zginie od środków kultury”, ale nie przewidział pojawienia się Internetu, Facebooka, Instagrama, Youtube i e-booków.

Gliwicka biblioteka postanowiła wykorzystać te wszystkie nowoczesne narzędzia i wyjść naprzeciw potrzebom mieszkańców Gliwic, którzy nie mogli przyjść do nas. Pod hasłem  #niezostawiamczytelnika – Miejska Biblioteka Publiczna w Gliwicach w czasach zarazy – zorganizowaliśmy szereg akcji umilających czas spędzony w domach. W okresie zamknięcia filii czytelnicy za pośrednictwem maila lub formularza zamieszczonego na stronie internetowej mogli zgłaszać się po kody do serwisów IBUK Libra oraz Legimi, w którym od 1 kwietnia 2020 r. użytkownicy w ramach bibliotecznego abonamentu mają również dostęp do szerokiej oferty audiobooków.

gra

W ramach ogólnopolskiej akcji #zostańwdomu i korzystaj z kultury został przygotowany przewodnik po kulturze online, czyli zbiór linków do bezpłatnych serwisów umożliwiających, m.in.: korzystanie filmów, słuchowisk, spotkań autorskich, koncertów czy wirtualnych spacerów po muzeach (https://biblioteka.gliwice.pl/oferta/zostanwdomu-i-korzystaj-z-kultury/). Na  bibliotecznym Instagramie w cyklu „W nowy tydzień z nowym tytułem” polecaliśmy czytelnikom książki, a na Facebooku dla najmłodszych powstał cykl „Bajeczki z bibliotecznej półeczki” oraz  wirtualne zwiedzanie wystawy „Pasja” prezentującej prace Magdaleny Zygadłowicz.

plakatliceum

W ramach wspierania domowej edukacji zostały przygotowane quizy w aplikacji ActionTrack nawiązujące do lektur szkolnych z serii „Poszukiwacze zaginionych książek”. Podobnie jak wiele innych instytucji kultury włączyliśmy się w akcję szycia maseczek ochronnych dla szpitali i mieszkańców Gliwic.

W XVII Ogólnopolskim Tygodniu Bibliotek  pod hasłem – Zasmakuj w bibliotece działania online skierowaliśmy do wszystkich książkożerców, miłośników literatury ze smakiem i łakomych, książkowych kąsków. Wśród propozycji znalazły się m. in.: „Smakowite słowa, czyli literacka kuchnia” – zbiór receptur na dania z kart powieści; Książki w piktogramach – codzienna zabawa polegająca na odgadnięciu tytułów książek ukrytych w ideogramach;  dla najmłodszych – Słodki smak poezji oraz tajemnicze zaproszenie na… lody z origami, natomiast dla miłośników sztuki i architektury udostępniono wirtualny spacer po wystawie „Secesja” – prezentujące fotografie Ewy Pokorskiej-Ożóg, Miejskiego Konserwatora Zabytków oraz teksty, korespondencje i cymelia Małgorzaty Buczek-Śledzińskiej – artystki malarki, twórczyni unikatowych obiektów z autorskiego organicznego papieru czerpanego, unikatowych tkanin i rysunków.

Dla kochających rywalizację dostępne były dwa konkursy z nagrodami: „Kostka w grze” – dla miłośników gier planszowych oraz „LEGO Quest” – dla fanów klocków lego. Czerwiec rozpoczął się oczywiście Dniem Dziecka, z tej okazji udostępniliśmy grę typu escape room „W krainie bajek i baśni” dla całej rodziny. Zadaniem graczy było rozwiązanie wszystkich zagadek i odnalezienie Złotej Rybki (https://biblioteka.gliwice.pl/w-krainie-bajek-i-basni-gra-rodzinna/). Miejska Biblioteka Publiczna w Gliwicach przyłączyła się też do XIX Ogólnopolskiego Tygodnia Czytania Dzieciom, w ramach którego zaprosiliśmy do wspólnego, rodzinnego spędzania czasu z książką, pod hasłem „Cała Polska czyta dzieciom o zwierzętach”. Przez cały tydzień udostępnialiśmy nagrania z głośnym czytaniem i polecaliśmy nowości dla najmłodszych zakupione w ostatnim czasie.

plakatNiezależnie od działań w sieci czytelnicy korzystali z zasobów publikacji cyfrowych, w tym czasie odnotowaliśmy 10 888 wypożyczeń z zasobów Legimi i 818 z IBUKa. 6. maja zostały otwarte wszystkie filie MBP w Gliwicach. Zgodnie z rekomendacjami Biblioteki Narodowej i zaleceniami sanepidu zostały opracowane specjalne procedury korzystania z usług biblioteki. W pierwszym tygodniu odwiedziło nas 5 641 osób, które wypożyczyły 11 951 książek.

Wydaje się, że ten „inny” czas uświadomił nam jak wiele można zrobić kiedy wydaje się, że nic nie można zrobić i jak zbawiennym narzędziem okazał się Internet do bezpiecznego przekraczania zamkniętych drzwi domów, bibliotek, teatrów, kin, muzeów i sal koncertowych.

Wszystkie informacje o działaniach podejmowanych przez bibliotekę znajdują się na stronie internetowej oraz facebooku .

Nadesłała: Miejska Biblioteka Publiczna w Gliwicach