[Relacja] MIEJSKO-GMINNA BIBLIOTEKA PUBLICZNA W SIEWIERZU

Narodowe Czytanie online  „Balladyny” Juliusza Słowackiego

wystawaTo już 9 odsłona akcji Narodowego Czytania zainicjowanej przez Prezydenta RP w 2012 roku w celu przybliżenia i wspólnego sięgania po klasykę literatury polskiej. Wśród wspólnie czytanych dzieł były: „Pan Tadeusz” Adama Mickiewicza, dramaty Aleksandra Fredry, „Trylogia” i „Quo vadis” Henryka Sienkiewicza, „Lalka” Bolesława Prusa, „Wesele” Stanisława Wyspiańskiego, „Przedwiośnie” Stefana Żeromskiego czy wybrane nowele polskie. W tym roku czytaliśmy „Balladynę” Juliusza Słowackiego z wykorzystaniem nowoczesnych narzędzi komunikacji.

Balladyna”  Juliusza Słowackiego to wybitne dzieło polskiego romantyzmu. Dramat został ukończony w grudniu 1834 roku, a wydany pięć lat później w Paryżu. Powstał na emigracji w czasie dyskusji na temat przyczyn niedawnej klęski powstania i debat nad wspólną historią oraz przyszłym losem narodu. Poeta połączył w tym utworze realizm i fantastykę, koncentrując się na analizie postaw i czynów bohaterów. Osadzona na tle baśniowych dziejów opowieść o dwóch siostrach – Balladynie i Alinie – stała się bardzo popularna i wywarła duży wpływ  na muzykę, malarstwo czy rzeźbę, a powstałe na przestrzeni lat jej liczne inscenizacje, zrealizowane przez wybitnych reżyserów i aktorów scen polskich, cieszyły się ogromnym zainteresowaniem.  W tym roku zaproszenie do  lektury dramatu przyjęła Reprezentacyjna Orkiestra Miasta i Gminy Siewierz, która  podjęła wyzwanie i przygotowała interpretację fragmentów dramatu Juliusza Słowackiego wraz  z opracowaniem muzycznym. W rolach głównych wystąpili: Alina – Katarzyna Jelonek, Balladyna – Emilia Machura, Wdowa – Karolina Urbańczyk oraz Kirkor – Krzysztof Kolasa.

Wydarzeniu towarzyszyły wystawy przygotowane przez pracowników siewierskiej biblioteki poświęcone dramatowi Słowackiego oraz jego liczne interpretacje na deskach teatralnych  i operowych. Na stronie internetowej biblioteki jest również dostępna prezentacja przedstawiająca precyzyjne informacje na temat dzieła Słowackiego.

Serdecznie dziękujemy Reprezentacyjnej Orkiestrze Miasta i Gminy Siewierz za wspólne  czytanie, które stało się okazją, aby umocnić nas w przekonaniu, że dobra literatura i muzyka potrafią nas pochłonąć oraz jednoczyć w każdej sytuacji. Zapraszamy do zapoznania się z nagraniem, które można obejrzeć wchodząc na stronę internetową biblioteki lub na Facebooka.

Nadesłała: MGBP w Siewierzu