[Relacja] MIEJSKA BIBLIOTEKA PUBLICZNA W GLIWICACH

Makbet w teatrze

W czwartek, 3. września, zaprosiliśmy czytelników do Teatru Miejskiego w Gliwicach na inscenizację „Makbeta” w wykonaniu Teatru Lalki i Aktora „Kubuś” z Kielc. Spektakl to część projektu „Lalka w teatrze życia”, którego Teatr Miejski jest współorganizatorem.

„Makbet” to jeden z najsłynniejszych dramatów Williama Szekspira mówiący o zbrodni i karze, determinacji ludzkiego losu, samotności i cierpieniu człowieka. Reżyser – Adam Walny za pomocą lalek-obiektów i lalek-symboli, dopełnianych grą aktorów w planie żywym oraz mistrzowsko wykonanych rekwizytów i scenografii przeniósł nas do XI-wiecznej Szkocji, tworząc na scenie bogactwo kształtów, postaci, przedmiotów, barw i dźwięków.

 

Wrażliwość i pomysły twórców spektaklu utrzymywały widzów w napięciu  pokazując historię Makbeta w niezwykle oryginalny sposób zostawiając jednocześnie sporo miejsca na własną interpretację. Teatr lalkowy dla dorosłych to szczególna forma sztuki, rzadko pojawiająca się repertuarze, więc tym bardziej cieszymy się, że w ramach projektu Miejskiej Biblioteki Publicznej w Gliwicach mogliśmy przybliżyć ją naszym czytelnikom.

Spektakl od swej premiery cieszy się popularnością wśród widzów i zyskał uznanie krytyków teatralnych. Gliwiccy widzowie przyjęli „Makbeta” z entuzjazmem i brawami wywoływali aktorów do ukłonów. Publiczność dopisała także frekwencyjnie a na widowni zasiedli zarówno młodzi jaki i ci starsi widzowie.

Wydarzenie dofinansowane ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.

Nadesłała: Miejska Biblioteka Publiczna w Gliwicach