[Relacja] MIEJSKA BIBLIOTEKA PUBLICZNA W WIŚLE

Herbatka u Balladyny

przedmiotyW dniu Narodowego Czytania 5 września w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Wiśle odbył się szereg ciekawych wydarzeń. Nie tylko czytano „Balladynę” Juliusza Słowackiego, ale zbierano zioła i maliny, z których przygotowana została herbata. Coś dla siebie znalazły zarówno dzieci, jak i dorośli.

Na początek krótką pogadankę na temat motywu ziół i malin w literaturze i kulturze ludowej wygłosiła Daria Rozner, bibliotekarka i współautorka wystawy „Zieliny i stromy na Wisłach czyli Zioła i drzewa w Wiśle”. Wiersz „W malinowym chruśniaku” Bolesława Leśmiana gościnnie odczytał Paweł Branc. Następnie pracownice biblioteki Małgorzata Niemczyk, Anna Wisełka i Monika Śliwka wcieliły się w role postaci z „Balladyny” Juliusza Słowackiego i wystąpiły na scenie odtwarzając fragment dramatu. Bibliotekarki aktorki wypadły świetnie i zebrały wiele pochwał od czytelników.

spotkanie

W dalszej części spotkania odbyły się finisaż wystawy „Zieliny i stromy na Wisłach…”, podczas którego można było otrzymać wydany wcześniej materiał edukacyjny oraz warsztaty zielarskie. Dzieci udały się do tzw. gołębnika, gdzie uczestniczyły w zajęciach i poznawały nazwy ziół, a dorośli w holu biblioteki przygotowali zielniki i herbatę ziołową z sokiem malinowym. Warsztaty prowadziły panie ze Stowarzyszenia Przyjaciół Muzeum Regionalnego „Na Grapie” w Jaworzynce Katarzyna Rucka-Ryś i Weronika Łacek. Zaopatrzeni w zielniki uczestnicy warsztatów z uśmiechem i mocnym postanowieniem korzystania z dóbr natury opuszczali gościnne progi biblioteki.

spotkanie

Biblioteczne spotkanie z literaturą i naturą odbyło się jako część zadania pt. „Zieliny i stromy na Wisłach czyli Zioła i drzewa w Wiśle” dofinansowanego ze środków Narodowego Centrum Kultury w ramach programu „EtnoPolska 2020”.

 

Tekst: Renata Czyż