[Relacja] MIEJSKA BIBLIOTEKA PUBLICZNA W WIŚLE

Dawna Wisła w grafice Bogusława Heczki

W Miejskiej Bibliotece Publicznej im. Jana Śniegonia w Wiśle 10 września 2020 roku odbyło się otwarcie wystawy grafik Bogusława Heczki, na których artysta utrwalił dawne budownictwo drewniane Wisły. Wernisażowi towarzyszyły inne wydarzenia: rozstrzygnięcie konkursu, wykład i promocja katalogu wystawy. Ekspozycję można zwiedzać do 15 października w godzinach pracy biblioteki.

Szereg spotkań o tematyce regionalnej, które zorganizowała biblioteka w ostatnim czasie dofinansowano ze środków Narodowego Centrum Kultury w ramach programu „EtnoPolska 2020”. W realizacji zadania pt. „Zieliny i stromy na Wisłach czyli Zioła i drzewa w Wiśle” jako partnerzy uczestniczyli również: Nadleśnictwo Wisła, Wiślańska Akademia Aktywnych i szkoły podstawowe. Dzięki współpracy podczas wernisażu wręczone zostały nagrody młodym artystom, którzy wystartowali w konkursie plastycznym „Staro chałupina”.

Konkurs skierowany był do uczniów klas piątych, którzy w programie edukacji regionalnej mają zajęcia przedstawiające jak wyglądały kiedyś budynki mieszkalne w Wiśle. Taką lekcję w ramach projektu będą mogły przeprowadzić jeszcze we wrześniu wszystkie szkoły zapraszając do siebie bibliotekarza lub korzystając z przygotowanej prezentacji multimedialnej. Jury konkursu w składzie: Iwona Klimaszewska z Wiślańskiego Centrum Kultury, dr Michał Kawulok z Muzeum Beskidzkiego i Monika Śliwka z Miejskiej Biblioteki Publicznej wyłoniło laureatów, którzy odebrali nagrody. Wyróżnienia otrzymali: Patryk Wieczorek, Oliwia Cieślar i Tomasz Cieślar (Wisła Głębce) oraz Lidia Cieślar (Wisła Czarne), miejsce III Adam Polok (Wisła Głębce), II miejsce Julia Pilch (Wisła Jawornik) i I miejsce Maria Juroszek (Wisła Centrum).

Następnie zebrani wysłuchali świetnego wykładu historyka sztuki na temat architektury drewnianej i twórczości artystycznej Bogusława Heczki. Dr Michał Kawulok przygotował prezentację multimedialną i omówił biografię oraz osiągnięcia artysty, który utrwalił w szkicach i rysunkach piórkiem (nazywanych przez niego grafikami) dawne budownictwo drewniane z terenu Wisły. Dalej odbyła się promocja wydanego drukiem katalogu wystawy. Opisy grafik przygotował Jerzy Kufa, który podjął się arcytrudnego zadania, mianowicie rozpoznania poszczególnych chałup. Nie wszystkie domy udało się zidentyfikować, ponieważ większość już nie istnieje. Dawne budownictwo drewniane w ciągu ostatnich 50 lat prawie całkowicie zniknęło z krajobrazu kulturowego Wisły, a Bogusław Heczko na przełomie lat 60. i 70. XX wieku, prawie w ostatnim momencie, uchwycił zachowane jeszcze domy.

Prace Bogusława Heczki (obecnie znajdujące się w zbiorach biblioteki) pozwoliły na utrwalenie dziedzictwa architektonicznego Wisły. Katalog wystawy otrzymali wszyscy uczestnicy promocji, trafi on także do bibliotek, instytucji kultury i wiślańskich szkół, gdzie podobnie jak wydana w lipcu broszura o ziołach i drzewach będzie wspierać edukację regionalną. Wszystkich chętnych zapraszamy do zwiedzania wystawy, która jest czynna w godzinach pracy biblioteki do 15 października.

Nadesłała: Miejska Biblioteka Publiczna w Wiśle