[Relacja] KSIĄŻNICA BESKIDZKA W BIELSKU-BIAŁEJ

Spotkanie z Elżbietą Dzikowską

23 września gościem Książnicy Beskidzkiej była Elżbieta Dzikowska – podróżniczka, dziennikarka, autorka wielu książek, filmów dokumentalnych, a przede wszystkim fascynująca i piękna kobieta, o ogromnym apetycie na życie i kolejne przygody.

W czasach, gdy niewielu Polaków mogło pozwolić sobie na zagraniczne wyjazdy, Dzikowska wspólnie z Tonym Halikiem podróżowali w najbardziej odległe rejony świata, zrealizowali setki filmów dokumentalnych, a o swoich przygodach opowiadali w popularnym programie „Pieprz i wanilia”. Po śmierci Tonego Halika, Elżbieta Dzikowska nie zaprzestała podróżowania czego efektem są pięknie wydane książki, relacje z jej egzotycznych wypraw.

Na spotkaniu w bielskiej bibliotece Elżbieta Dzikowska opowiedziała o swoim barwnym, niebanalnym życiu, pełnym podróży, kolorów, oryginalnych smaków. Nie zabrakło anegdot dotyczących wspólnego życia z Tonym Halikiem. Mówiła o swojej ogromnej fascynacji kulturami, ludźmi, ich stylem życia, ubiorami, biżuterią. Ze swoich kolejnych podróży przywozi nie tylko moc ciekawych historii, ale również eksponaty do Muzeum Podróżników im. Tony’ego Halika,
w Toruniu.

Spotkanie poprowadził Marek Tomalik.

Spotkanie odbyło się w ramach realizacji grantu Transgraniczna Przestrzeń Książki dofinansowanego ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury. Realizacja tego spotkania nie byłaby możliwa, gdyby nie współpraca z Domem Kultury im. wiktorii Kubisz za co gorąco dziękujemy.

Nadesłała: Książnica Beskidzka