[Relacja] MIEJSKA BIBLIOTEKA PUBLICZNA W GLIWICACH

W piątkowy wieczór, 4. września,  w Bibliotece Centralnej odbył się wernisaż wystawy lalek artystycznych „Czytając lalkę” autorstwa Małgorzaty Maćkowiak, Mirosławy Truchty-Nowickiej, Pauliny Kary i Klaudii Gaugier. To niezwykła wystawa prac artystek, z których każda reprezentuje inny styl, tworzy w innym materiale i inną techniką.

Możemy podziwiać lalki z materiałów tekstylnych, skór naturalnych, drewna, glinki szamotowej i porcelanowej, papier mâché, wosku pszczelego, runa wełnianego oraz elementów z metalu. Każda z autorek ma własny, niepowtarzalny styl ujawniający inne odniesienia i znaczenia.

Kolekcja Klaudii Gaugier inspirowana jest bestiariuszem z mitologii słowiańskiej. W swojej pracach odwołuje się do pierwotnych korzeni lalki, szukając inspiracji w baśniach, legendach i ludowych podaniach, a o swoich lalkach (Horka Dolls) mówi, że to nie całkiem zwierzęta i niezupełnie ludzie.

Paulina Kara tworzy Barby (nie Barbie), prezentowane pojedynczo lub w mikroinstalacjach, są kanonem piękna w krzywym zwierciadle, potraktowanym z ironią i dystansem.

Małgorzata Maćkowiak tworzy malutkie lalki przypominające żywych ludzi, zjeździła ze swoimi pracami m.in.: Wlk. Brytanię, Niemcy, Francję, Szwajcarię, Słowenię, Ukrainę, Mołdawie, Grecję, USA i Japonię.

Lalki Mirosławy Truchty-Nowickiej to papierowe lalki-rzeźby jakby świadome własnej nietrwałości.

Podczas wernisażu usłyszeliśmy o twórczych inspiracjach artystek, warsztacie tworzenia prac, czy ich stosunku do swoich dzieł, poszerzając tym samym wiedzę o lalce jako dziele sztuki, jej historii i współistnieniu z innymi dziedzinami sztuki.

Tę niezwykłą wystawę można było oglądać do końca września.

Wystawę dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *