[Relacja] MIEJSKA BIBLIOTEKA PUBLICZNA W GLIWICACH

W piątkowy wieczór, 18. września, w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Gliwicach odbył się panel dyskusyjny pt. LALKA: tekst – kontekst – dzieło sztuki zorganizowany w ramach projektu Lalka w teatrze życia. Do udziału zaprosiliśmy ekspertów, którzy rozmawiali o motywie lalki w powieści Bolesława Prusa, percepcji lalki w malarstwie na przestrzeni wieków oraz o lalce jako rekwizycie i bohaterce teatru lalkowego.

Naszymi gośćmi byli: prof. Ryszarda Koziołka – Rektor Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach, literaturoznawca, znamienity eseista, krytyk literacki i pedagoga orz wielbiciel i znawca „Lalki” Prusa; prof. Marek Waszkiel, międzynarodowy konsultant i znawca teatru lalek, pracownik Instytutu Sztuki PAN i Akademii Teatralnej w Warszawie oraz autor publikacji dotyczących historii teatru lalek w Polsce, a także Marta Romanowska – historyczka sztuki, wykładowczyni Akademii Sztuk Teatralnych w Krakowie, długoletnia kustosz Muzeum Narodowego w Krakowie. Spotkanie poprowadził prof. Ireneusz Gielata, historyk literatury, specjalista teorii i historii powieści, autor esejów i artykułów o wybitnych pisarzach europejskich i polskich, m.in. o  Bolesławie Prusie, wykładowca Akademii Techniczno-Humanistycznej w Bielsku-Białej.

Dyskusja panelowa

Podczas panelu został poruszony kulturotwórczy motyw lalki jako środka artystycznego w różnych dziedzinach sztuki na przestrzeni lat, a bogactwo wątków i aspektów lalki okazało się fascynującą płaszczyzną do dyskusji i refleksji znamienitych gości.

Uczestnicy spotkania nie tylko słuchali  fascynujących opowieści, ale mogli obejrzeć prezentację p. Marty Romanowskiej i bogaty wybór przykładów malarstwa, które uwieczniało lalkę niemal od zarania swoich dziejów. Profesor Waszkiel natomiast, oprócz różnego rodzaju lalek teatralnych, pokazał także fragmenty najznamienitszych spektakli teatru lalkowego, z Polski i zagranicy.

Na zakończenie spotkania zaproszeni eksperci podjęli kolejne wątki przewodniego tematu, które nasunęły się im po wysłuchaniu wystąpień współrozmówców. To był fascynujący wieczór zarówno dla słuchaczy jak i naszych gości.

Wydarzenie zorganizowane w ramach projektu „Lalka w teatrze życia” dofinansowanego ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *