[Relacja] MIEJSKA BIBLIOTEKA PUBLICZNA W GLIWICACH

W czwartkowy wieczór, 24. września, gościliśmy w gliwickiej bibliotece Krzysztofa Vargę – pisarza, krytyka literackiego, dziennikarza i znakomitego felietonistę. Autora m.in. takich książek jak: „Śmiertelność”,„Tequila”, „Karolina”, „Aleja Niepodległości”, „Trociny”, „Masakra” oraz „Sonnenberg”. W swoim dorobku ma również „trylogię węgierską” opowiadającą historię i kulturę kraju swojego ojca: „Gulasz z turula” (nagroda czytelników Nike 2009), „Czardasz z mangalicą” i  „Langosz w jurcie”, a także „Setki” – zbioru 100 najlepszych felietonów publikowanych w „Dużym Formacie” Gazety Wyborczej.

Spotkanie odbyło się w ramach projektu LALKA W TEATRZE ŻYCIA, który powstał w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Gliwicach z okazji 130. rocznicy wydania „Lalki” Bolesław Prusa.

Krzysztof Varga

Krzysztofa Vargę zaprosiliśmy do wzięcia w nim udziału ponieważ jest znawcą i wielbicielem twórczości XIX-wiecznego pisarza, ale także twórcą opowiadania „Wokulski, pilny telefon z Moskwy!” – dalszych, alternatywnych losów Stanisława W., oraz kilku felietonów o Prusie i wadze jego twórczości.

Prowadzący spotkanie Adam Szaja pytał naszego gościa nie tylko o „Lalkę” i jej autora. Licznie zebrani czytelnicy dowiedzieli się za co Krzysztof Varga ceni Leopolda Tyrmanda, co myśli o nagrodach literackich, komu przyznałby Nobla i „jak poluje na tematy” swoich felietonów. Wysłuchali także wspomnień o Jerzym Pilchu, z którym przez lata się przyjaźnił. Nie zabrakło też rozmowy o jego najnowszej książce – „Dziennik hipopotama”, która ukazała się 3 tygodnie przed wizytą w Gliwicach. Według słów autora „Istotą życia jest sztuka oraz prawdziwa nieskłamana bliskość z drugim człowiekiem, innych postaci życia nie ma.” Nie można się z tą sentencją nie zgodzić. Spotkanie z Krzysztofem Vargą było tego najlepszym dowodem.

Spotkanie z Krzysztofem Vargą

Projekt dofinansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego z Funduszu Promocji Kultury.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *