[Relacja] MIEJSKA BIBLIOTEKA PUBLCZNA W JAWORZNIE

Jak obronić Wawę?. Finał projektu. Koncert patriotyczny zespołu Forteca – walka trwa

Projekt „Jak obronić Wawę? – rodzinna gra miejska z wykorzystaniem urządzeń mobilnych” zbliża się ku końcowi! 19 października 2020 r. o godz. 17.00 w Bibliotece Głównej odbędzie się finał programu, w trakcie którego dokonamy podsumowania zadania, wręczymy nagrody zwycięzcom rozgrywki premierowej oraz wraz z naszymi gośćmi, wysłuchamy koncertu patriotycznego zespołu „Forteca – walka trwa”.

Miesiąc wrzesień upłynął nam na wytężonej pracy. Wspólnie z młodzieżą z Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Jaworznie wzięliśmy udział w warsztatach informatycznych i tworzenia fabuły. Opracowaliśmy zgadywanki historyczne i opowiadanie stanowiące podstawę fabuły gry. Następnie przystąpiono do żmudnego i polemicznego konstruowania rozgrywek. Staraliśmy się przy tym wybudować most łączący teraźniejszość i tematy, którymi żyje współczesna młodzież, z przeszłością, wyciskając przy tym historyczną esencję Cudu nad Wisłą, w którym nie brakuje subtelnych tonów związanych z Jaworznem. Owocem naszych prac jest GRA na smartfony, oparta na aplikacji ActionTrack, której premiera będzie miała miejsce 12 października br.

Od 19 października gra będzie dostępna w dowolnym czasie na przestrzeni jednego roku.

Projekt dofinansowano ze środków Programu Wieloletniego NIEPODLEGŁA na lata 2017-2022 w ramach Programu Dotacyjnego „Koalicje dla Niepodległej”.
W ramach projektu „Jak obronić Wawę?” Biblioteka nawiązała współpracę z jaworznickim Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego oraz Wydziałem Promocji, Kultury i Sportu Urzędu Miejskiego w Jaworznie.
Patronami medialnymi przedsięwzięcia są lokalne gazety: EXTRA Jaworzno, PULS JAWORZNA.

Liczba miejsc na koncert ograniczona. Zapisy przyjmowane są pod nr tel. 32 751-91-92 wew. 2 230.

Zespół „Forteca”

Zespół FORTECA powstał w 2006 roku z inicjatywy gitarzysty Marcina “Siano” Tucznia, który stworzył pierwsze dwa utwory z wierszami Baczyńskiego i Broniewskiego, a następnie rozpoczął poszukiwanie muzyków. Styczniu 2007 roku zespół zagrał swój pierwszy koncert, a kilka miesięcy później wydał nagrany w domowych warunkach dwu płytowy album “Żołnierz Polski” i Słońce Wrześnie”. Kolejnym wydarzeniem z życia Fortecy było kilkanaście koncertów, także ten największy zagrany w 2009 roku w Wiźnie przed grupą Sabaton. Ten rok poświecili także na nagranie płyty demo, której wydanie miało miejsce w 2010 roku. Wkrótce rozpoczęli pracę nad kolejną płytą „Kto dziś upomni się o pamięć?”, którą po ciężkich bojach udało się wydać w czerwcu 2013 roku. Rok ten był obfity w nowe doświadczenia. W marcu zespół wygrał utworem „Żołnierze Wyklęci – Niezłomnie Żołnierze” II edycję konkursu Hard as a Rock, a w maju przeszli trasą ucieczki rotmistrza Witolda Pileckiego współtworząc w ten sposób film „Ucieczka z piekła. Śladami Witolda Pileckiego”. To właśnie te doświadczenia stały się inspiracją kolejnego albumu, który w całości muzycy poświęcili postaci tego wielkiego bohatera. Tak właśnie 1 marca 2014 roku została wydana płyta „ROTMISTRZ”. Jednak muzycy mimo wielu koncertów ten rok poświęcili także rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego i już 1 sierpnia ukazał się kolejny krążek pt. „PROJEKT nieZAKAZANY”  z piosenkami śpiewanymi podczas okupacji w rockowym, fortecowym brzmieniu.

FORTECA, to zespół z ciekawym pomysłem na muzykę. Rockowo – metalowe brzmienie z dynamicznymi rytmami i melodyjnymi solówkami wprost idealnie wpasowało się w docelowy przekaz. A nie jest on banalny. Początkowo grupa  czerpała teksty z bogatej twórczości poetów tworzących w okresie II wojny światowej, tj.: K.K. Baczyński, W. Broniewski, czy F. Konarskiego, od kilku lat tworzą własne teksty.

źródło: https://www.forteca.net.pl/przykladowa-strona/

Nadesłała: Miejska Biblioteka Publiczna w Jaworznie