[Relacja] MIEJSKA BIBLIOTEKA PUBLICZNA W GLIWICACH

„Haczyk – gliwickie spotkania literackie”

Chcesz oderwać się od wszystkiego i wyruszyć w podróż do miejsca, w którym przeżyjesz wielką przygodę? Nie zawsze można po prostu spakować plecak i wyjechać. Wtedy z pomocą przychodzi książka, dzięki której możesz odwiedzić najdalsze zakątki świata i to bez wychodzenia z domu!

Choć wakacje dopiero się zaczynają, w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Gliwicach myślami wybiegamy już do jesieni i kolejnej, czwartej już odsłony „Haczyka – gliwickich spotkań literackich”. Tematem przewodnim tegorocznej edycji będą podróże – w szerokim kontekście literackim i artystycznym. Wydarzenia zaplanowane na wrzesień i październik wypełnią najpopularniejsi autorzy, podróżnicy oraz praca twórcza uczestników.

W ramach festiwalu odbędą się aż 22 wydarzenia skierowane do młodszych i starszych adeptów podróżowania (również palcem po mapie). W ramach projektu zaplanowano szereg spotkań autorskich. Wśród zaproszonych gości wymienić można Marzenę Filipczak, Tomka Michniewicza, Mirosława Wlekłego, Dariusza Kortko i Marcina Pietraszewskiego czy Roberta Gondka. Najmłodszych czytelników zaprosimy na spotkanie z Izabellą Kalutą oraz Marcinem Koziołem. Spotkania realizowane będą w formie hybrydowej – z publicznością zgromadzoną w bibliotece oraz przed ekranami komputerów lub urządzeń mobilnych.

„Haczyk” to jednak nie tylko spotkania autorskie, ale również sztuka łączenia słowa z obrazem
i nowymi technologiami. Dlatego uzupełnieniem spotkań wokół literatury podróżniczej będą wystawy, warsztaty, gra miejska i konkurs literacki. Dla najmłodszych czytelników przygotowaliśmy warsztaty literacko-artystyczne „Świat na wyciągnięcie ręki”, podczas których dzieci poznają kulturę i zwyczaje wybranych państw. Natalia Uryniuk, artystka, ilustratorka, autorka projektu artystyczno-edukacyjnego „Balticarium” poświęconego Morzu Bałtyckiemu poprowadzi warsztaty artystyczne dla dzieci w wieku 3-6 i 7-9 lat z rodzicami, które towarzyszyć będą interaktywnej wystawie o tym samym tytule. Warsztaty kulinarne poprzedzi prelekcja Jędrzeja Majki, autora książki „Podróże za smakiem, czyli jak przyprawy zmieniają świat”. Warsztaty fotograficzne poprowadzi Maciej Goryl, którego prace publikowane były na łamach magazynu National Geographic Polska, natomiast warsztaty vlogowania – Oscar Rak,  ekspert w dziedzinie wideo marketingu i komunikacji audiowizualnej.

Jak co roku dla rodzin zaplanowaliśmy rodzinną grę miejską. Fabuła tegorocznej rozgrywki oparta będzie na powieści Juliusza Verne „W 80 dni dookoła świata”. Gracze w 80 minut spróbują odwiedzić jak najwięcej stanowisk rozmieszczonych w mieście i zrealizować zadania nie tylko sprawdzające wiedzę ogólną, ale również wymagające kreatywności i nieszablonowego podejścia. Rozgrywka łączyć będzie nowe technologie z rozwiązaniami znanymi z tradycyjnych gier terenowych.

Zwieńczeniem festiwalu będzie koncert Martyny i Władysława Ciecieręga, rodzinnego duetu, który za pomocą dźwięków gitar przeniesie nas w świat piosenki poetyckiej.

W tym roku zaprosimy gliwiczan nie tylko do udziału w festiwalu, ale również do jego współtworzenia. Dwa z zaplanowanych wydarzeń – wystawa fotografii „Z Gliwic do… – moje podróże” oraz cykl spotkań „Gliwiczanie w drodze” – odbędą się dzięki zaangażowaniu lokalnej społeczności i wsparciu Oddziału PTTK Ziemi Gliwickiej.

Projekt jest skierowany do szerokiej grupy odbiorców: dzieci, młodzieży i dorosłych. Oferta dla każdej z grup będzie dostosowana do wieku i wrażliwości odbiorców.

Działania zostały dofinansowane ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.

Daj się porwać w podróż literackim szlakiem z Miejską Biblioteką Publiczną w Gliwicach!

Nadesłała: Miejska Biblioteka Publiczna w Gliwicach