[Relacja] MIEJSKA BIBLIOTEKA PUBLICZNA W JAWORZNIE

Bodypainting-book. Happening

3 lipca w przestrzeniach Biblioteki Głównej odbyło się nietuzinkowe zdarzenie łączące różne dyscypliny sztuki. Głównym sprawcą happeningowej akcji, opartej na sztuce body paintingu, był Marian Folga – artysta plastyk, charakteryzator, reżyser teatru tańca Deymotion. Artysta ma na koncie ponad 30 wystaw fotograficznych, malarskich i performatywnych.

Jako charakteryzator udziela się w różnych produkcjach filmowych. W 2010 zagrał tytułową rolę w thrillerze polsko-brytyjskim „Sparrow”. Z prowadzoną przez siebie grupą teatru tańca Dyemotion stworzył takie widowiska jak: „Kokon”, „Magia Książki” i „FLUO”. Pisanie scenariuszy i reżyseria przedstawień teatralnych dają mu największą satysfakcję i poczucie spełnienia.

Wielogodzinne prace, realizowane w naturalnej dla biblioteki scenerii – regałów z książkami, zwieńczyło ożywienie dzieła plastycznego powstałego na ciałach modelek. Przebieg działania i jego kolejne etapy prezentowaliśmy na bieżąco w naszych mediach społecznościowych. Proces powstawania wraz finałowym układem choreograficznym zarejestrowany został przez samego autora w postaci krótkiego filmu reportażowego, który opublikujemy na stronie biblioteki, kanale YouTube oraz Facebooku.

Projekt Performatywna książka. Performatywna Biblioteka. Edycja 3 dofinansowano ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.

Nadesłała: Miejska Biblioteka Publiczna w Jaworznie