[Relacja] MIEJSKA I POWIATOWA BIBLIOTEKA PUBLICZNA W RACIBORZU

„Kosmiczni przyjaciele – na półmetku Kosmicznego Lata z Biblioteką”

Obserwacja gwiazd przez własnoręcznie skonstruowany teleskop, szalone wynalazki i sprzątanie kosmosu – za nami kolejny tydzień Kosmicznego Lata z Biblioteką. Powoli zbliżamy się do półmetka wakacji, ale kosmiczna przygoda nie zwalnia tempa, mknąc z prędkością światła.

27 lipca uczestnicy Kosmicznego Lata poznali „ojca nauki”, Galileusza – włoskiego uczonego i inżyniera-wynalazcę. Wkład Galileusza w rozwój nowożytnej nauki jest nie do przecenienia, m.in. jako pierwszy spojrzał w niebo za pomocą teleskopu, wprowadzając do urządzenia własne modyfikacje.  Zainspirowane jego pomysłowością, dzieci konstruowały na zajęciach teleskopy oraz projektowały wynalazki – wśród prototypów pojawiły się ‘latające buty’ i ‘robot sprzątająco-piorący’.

Po Galileuszu przyszedł czas na zupełnie inną parę kosmicznych bohaterów. 29 lipca dzieci spotkały E.T.-ego, kosmitę z kultowego filmu Stevena Spielberga oraz sympatycznego robota Wall.e-ego, z nie mniej kultowej animacji Pixara. Po prezentacji multimedialnej, która przybliżyła dwójkę bohaterów, nadszedł czas na część warsztatową. Było ekologicznie – „Sadzonki Wall.e-ego” (sadzenie nasionek w wytłaczankach po jajkach), logicznie – rozwiązywanie labiryntów „E.T. chce do domu” oraz artystycznie w „Kocham kino” – odtwarzanie kultowych scen filmowych z pomocą rekwizytów.

Kosmiczne Lato z Biblioteką jest współfinansowane przez Prezydenta Miasta Racibórz w ramach Lata w mieście 2021 r.

Nadesłała: Miejska i Powiatowa Biblioteka Publiczna w Raciborzu