[Relacja] MIEJSKA I POWIATOWA BIBLIOTEKA PUBLICZNA W RACIBORZU

„Historia muzyki” w kilku krótkich lekcjach – bardzo muzyczny Letni Teatr na Schodach

W tym roku lipcowe występy w Letnim Teatrze na Schodach (występy odbywają się na schodach biblioteki już od 2004 roku!) nabrały zdecydowanie muzycznego charakteru. Po znakomicie przyjętym przez publiczność koncercie Domanskiego, na schodach przy ul. Kasprowicza 12 wystąpiła grupa Muzikanty z programem „Historia muzyki”.

Wyobraźmy sobie salę gimnastyczną – gumowa nawierzchnia z czarnymi smugami od trampek, równo ustawione ławeczki, a na nich wiercą się dzieci. Zostały spędzone do sali nie na lekcję wychowania fizycznego, a na lekcję historii muzyki, której zazwyczaj nie uczą w szkołach. Od takiego ćwiczenia wyobraźni rozpoczął się muzyczny spektakl.

„Historia muzyki” zabrała widzów w podróż po kontynentach (starożytne Chiny, meksykańscy mariachi) i gatunkach muzycznych (jazz, muzyka elektroniczna). Do czynnego udziału zaproszono widzów, którzy mogli samodzielnie przekonać się, że instrumenty muzyczne mogą powstać dosłownie ze wszystkiego – nie wykluczając sprzętów domowych takich jak miotła czy czajnik. Nogi same rwały się do tańca. Szczególnie gdy z głośników płynie Macarena lub popularny utwór francuskiego duetu Daft Punk.

Nadesłała: Miejska i Powiatowa Biblioteka Publiczna w Raciborzu