[Relacja] BIBLIOTEKA PUBLICZNA MIASTA I GMINY W ŁAZACH

Nauka, gimnastyka, taniec i zabawa czyli relacja z tego jak w Bibliotece reanimujemy kulturę

W Bibliotece Publicznej Miasta i Gminy w Łazach trwa projekt „(Re)animujemy kulturę – cykl rodzinnych warsztatów edukacyjnych dla dzieci w wieku 0-6 lat” dofinansowany przez Ministerstwo Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu w programie „Partnerstwo dla książki 2021”. To cykl spotkań dedykowane najmłodszym i ich rodzicom, w trakcie których pod okiem specjalistów i trenerów rozwijają wiedzę, umiejętności i poznają wartościowe książki związane  z tematyką prowadzonych danego dnia warsztatów.

13 lipca 2021 roku w ramach programu MKDNiS odbyły się zajęcia „Kultura ruchu – ćwiczenia i zabawy fizjoterapeutyczne dla najmłodszych” prowadzone przez fizjoterapeutę Łukasza Gałkę. W trakcie zajęć, wykorzystując spontaniczność ruchową dzieci, prowadzący wskazał ciekawe ćwiczenia gimnastyczne i propozycje zabaw, które o ile zostaną wprowadzone na stałe w kalendarz dziecięcej aktywności, przyniosą świetne efekty w prawidłowej koordynacji, zwiększą wydolność oddechową dziecka, pobudzą siły oraz wydolność mięśni. W trakcie zajęć najmłodsi (i nie tylko) wykazali się energią, sprytem i cierpliwością. Nawet dzieci, które początkowo podchodziły do kolorowej maty sceptycznie, zaciekawione tym, co robią ich rówieśnicy, chętnie dołączyły do wspólnych aktywności rodzic-dziecko i proponowanych przez prowadzącego zadań. Podsumowując kilkoma słowami, ćwiczenia ruchowe oprócz pozytywnych właściwości zdrowotnych mają korzystny wpływ na zdolności socjalne dziecka, o czym przekonali się wszyscy uczestnicy wtorkowych zajęć. 

Tydzień później 20 lipca 2021 roku odbyły się kolejne lipcowe zajęcia dla najmłodszych: „Kultura muzyczna” – warsztaty związane ze światem dźwięków prowadzone przez Dominikę Biały-Pająk. Motywem przewodnim spotkania była muzyka serca. Dzieci podczas zajęć poznały interesujące instrumenty i przyrządy muzyczne, a rodzicie dowiedzieli się, jakie znaczenie i funkcje stanowi muzyka w aktywnym życiu dziecka.

Swobodna atmosfera panująca podczas warsztatów umożliwiła maluchom spontaniczne reagowanie na wykonywaną i słyszaną muzykę. Były tańce, pląsy i zabawy ruchowe, a wszystko w aranżacji inspirujących dźwięków. Najmłodsi mogli wypróbować brzmienie instrumentów, z którymi często nigdy nie mieli do czynienia. Poznali też niezwykłą moc muzyki, która potrafi dodawać energii, a już chwilę później wprowadzać w stan błogiego wyciszenia. Rodzice natomiast wspierali dzieci w działaniu i zostali zapoznani z prostymi ćwiczeniami, które pozwalają w chwilę opanować pobudzenie na rzecz spokojnego oddechu, odprężenia i wewnętrznej harmonii ducha.

Serdecznie dziękujemy wszystkim uczestnikom i prowadzącym zajęcia oraz zapraszamy na kolejne sierpniowe warsztaty organizowane w ramach projektu wspieranego przez Ministerstwo Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu. Przed nami m.in. zajęcia logopedyczne i kulinarne.

„Dofinansowano ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu pochodzących z Funduszu Promocji Kultury”

Nadesłała: Bogusława Serzysko