[Relacja] MIEJSKA I POWIATOWA BIBLIOTEKA PUBLICZNA W RACIBORZU

„Kosmiczne Lato z Biblioteką – czarne dziury”

Skąd się biorą czarne dziury i jak je zobaczyć, skoro ich nie widać? Kim był Stephen Hawking i na czym polegał jego geniusz?

W czasie deszczu młodzi odkrywcy wszechświata nie nudzą się na zajęciach Kosmicznego Lata z Biblioteką. W tym tygodniu  m.in. wkroczyli odważnie w tajemniczy świat czarnych dziur oraz wzięli udział w eksperymentach przybliżających zagadnienia Wielkiego Wybuchu.

3 sierpnia uczestnicy dowiedzieli się, z czego zbudowana jest czarna dziura i co wspólnego ma z nią Albert Einstein. Na koniec zajęć dzieci mogły poczuć się niemal jak astronauci, zajmując miejsce w kartonowej rakiecie. Pozostali uczestnicy – czyli nawigatorzy – prowadzili ich poprzez niebezpieczny kosmos w taki sposób, aby rakieta omijała czarne dziury i gwiazdy, a lądowała na planetach, aby uzupełnić paliwo rakietowe.

Z kolei 5 sierpnia dzieci poznały niezwykłą osobę, Stephena Hawkinga. To brytyjski fizyk teoretyczny i matematyczny, specjalizujący się w astrofizyce, w tym kosmologii. Podczas zajęć nie zabrało praktycznego ujęcia tematu – jak już zostało wspomniane, przeprowadzono eksperymenty obrazujące pojawienie się nowej gwiazdy, rozszerzenie wszechświata i zjawisko Wielkiego Wybuchu.  Obdarzeni nieograniczoną wyobraźnią mogli popuścić jej wodze, projektując własne wszechświaty lub planety.

Nadesłała: Miejska i Powiatowa Biblioteka Publiczna w Raciborzu