[Zapowiedź] MIEJSKA BIBLIOTEKA PUBLICZNA W GLIWICACH

Daj się porwać w literacką podróż z Miejską Biblioteką Publiczną w Gliwicach!

Zapowiedź wrześniowych wydarzeń w ramach projektu „Haczyk – gliwickie spotkania literackie”.

W górach, nad morzem, w kraju, zagranicą, samolotem, pociągiem, pieszo…? Rodzinnie, w gronie znajomych czy samotnie? Niezależnie od tego, gdzie i jak podróżujecie, Miejska Biblioteka Publiczna w Gliwicach już 1 września zaprasza na 61-dniową podróż dookoła świata. Wszystko za sprawą kolejnej edycji „Haczyka – gliwickich spotkań literackich”, który w tym roku poświęcony jest literaturze podróżniczej i okołopodróżniczej.

Projekt zainaugurujemy 6 września spotkaniem autorskim z Tomkiem Michniewiczem dziennikarzem, reportażystą, fotografem, organizatorem wypraw i ekspedycji. Podczas prelekcji autor bestselerowych książek „Samsara” czy „Chrobot” odsłoni kulisy trudnych i niebezpiecznych projektów reporterskich, które realizował, m. in. opowie o swojej współpracy z załogą łodzi Mel Fisher’s Treasures, najsłynniejszą ekipą poszukiwaczy skarbów na świecie i zdradzi, jak wygląda życie osadzonych w San Quentin, amerykańskim więzieniu o maksymalnym rygorze przeznaczonego dla najgroźniejszych przestępców.

11 września zapraszamy na rodzinne warsztaty artystyczne z Natalią Uryniuk, graficzką, ilustratorką, autorką książek dla dzieci, pomysłodawczynią międzynarodowego projektu edukacyjnego Balticarium.com. Podczas warsztatów dzieci wraz z rodzicami, przy pomocy farb i dużych pędzli, stworzą wspólnie podwodny świat Morza Bałtyckiego w skali makro i będą mieli okazję do wykonania proekologicznych grafik na płóciennych torbach.

14 września najmłodsi czytelnicy spotkają się z Marcinem Koziołem, pisarzem dla dzieci i młodzieży, autorem lektury szkolnej dla klas 4-6 – „Skrzynia Władcy Piorunów” i jej dwóch kontynuacji, który opowie o wyróżnionej Nagrodą Magellana serii książek z Wombatem Maksymilianem.

16 września gościć będziemy Mirosława Wlekłego, reportera, autora biografii Tony’ego Halika, który w rozmowie z Agnieszką Włoką przedstawi kulisy pracy nad książką „Tu byłem. Tony Halik”.

20 września zapraszamy na spotkanie z cyklu „Gliwiczanie w drodze”. O Patagonii – mekce fotografów krajobrazu opowiedzą Piotr Trybalski, fotograf, podróżnik i pisarz oraz gliwiczanin Adam Jeżewski. Opowieść uświetni pokaz najpiękniejszych argentyńskich i chilijskich krajobrazów.

Każdą podróż, nawet najmniejszą, warto uwiecznić. Dlatego w programie „Haczyka” nie mogło zabraknąć warsztatów, podczas których uczestnicy poznają praktyczne wskazówki dotyczące wykorzystania kamery i aparatu. Oscar Rak, ekspert w dziedzinie wideo marketingu i komunikacji audiowizualnej, podczas spotkania z gliwicką młodzieżą, opowie o podstawach vlogowania, natomiast 25 września zasady fotografii krajobrazowej przybliży Maciej Goryl, fotograf, którego prace były publikowane m.in. w magazynie „National Geographic Traveler Polska”.

28 września zapraszamy na spotkanie z Dariuszem Kortką i Marcinem Pietraszewskim, autorami biografii Jerzego Kukuczki i Krzysztofa Wielickiego, poświęcone literaturze górskiej.

Wszystkie przedstawione wydarzenia odbędą się w Bibliotece Centralnej Miejskiej Biblioteki Publicznej w Gliwicach, ul. Kościuszki 17. Jest to jednak zaledwie część tegorocznej odsłony „Haczyka – gliwickich spotkań literackich”. W październiku będziemy kontynuować literacką podróż dzięki Robertowi Gondkowi, Marzenie Filipczak, Izabelli Kalucie, Przemysławowi Wiktorczykowi, Jędrzejowi Majce i Władysławowi i Martynie Ciecieręgom.

Projekt dofinansowano ze środków Ministerstwa Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.