[Relacja] MIEJSKA I POWIATOWA BIBLIOTEKA PUBLICZNA W RACIBORZU

Asany młodości podczas zajęć jogi w raciborskiej bibliotece

Regularne ćwiczenie jogi to praktyka, która pomaga utrzymać zdrowie, radość życia oraz może skutecznie usprawnić  nasze ciało i umysł. Przekonali się o tym uczestnicy zajęć „Joga dla kręgosłupa” odbywających się raciborskiej bibliotece w ramach projektu „Biblioteka bez barier”.

Zajęcia „Joga dla kręgosłupa” zostały zorganizowane w bibliotece dla najstarszej grupy uczestników projektu „Biblioteka bez barier”. W okresie od czerwca do początku sierpnia 2021 odbyło się w sumie 20 godzin profesjonalnych treningów dostosowanych specjalnie do profilu i możliwości uczestników.

Początkowo na zajęciach wprowadzono łagodne ćwiczenia relaksacyjno-ruchowe połączone z technikami oddechowymi. Fizyczna i mentalna relaksacja są bowiem podstawowym warunkiem na poprawne wykonanie ćwiczeń jogi. Po kilku pierwszych treningach wprowadzono kolejne ćwiczenia wzmacniające i usprawniające ciało poprzez asany stojące, siedzące, skręcające i odwrócone, poprawiające funkcjonowanie kręgosłupa, układu oddechowego i krążenia.

Dołączono też bardziej zaawansowane ćwiczenia mentalne – zwiększające dobre samopoczucie. Na ostatnich zajęciach wszyscy uczestnicy wykonali samodzielnie stanie na głowie, łącznie z najstarszym w grupie uczestnikiem w wieku 84 lat. Pokazuje to jak dobry wpływ na zdrowie i samopoczucie uczestników miały przeprowadzone zajęcia. Wielu z nich zadeklarowało dalsze praktykowanie jogi w domowym zaciszu oraz chęć uczestnictwa w innych zorganizowanych zajęciach.

Projekt „Biblioteka bez barier” współfinansowany jest ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego na lata 2014-2020.

Nadesłała: Miejska i Powiatowa Biblioteka Publiczna w Raciborzu