[Relacja] BIBLIOTEKA PUBLICZNA MIASTA I GMINY W ŁAZACH

Wakacje w Bibliotece 2021: Bliżej natury

Jak zwykle: długo wyczekiwane, a minęły stanowczo za szybko – wakacje – czas intensywnego wypoczynku, gorących dni, podróży małych i dużych. Nim się spostrzegliśmy w kalendarzu zagościł wrzesień, a minione upalne dni możemy już tylko wspominać z westchnieniem. A w tym roku mamy co wspominać!

Ci, którzy planując letni wypoczynek wybrali naszą Bibliotekę z pewnością nie mogli narzekać na nudę. Tegoroczna oferta wakacyjna skierowana do dzieci i młodzieży była obfita w najróżniejsze formy rozrywki, zabawy i edukacji. Pod hasłem „Bliżej natury” Biblioteka Publiczna w Łazach stała się organizatorem kilku ciekawych wypraw plenerowych i wędrówek, w których towarzyszyła nam Świetlica Środowiskowa „Stokrotka”.

Wraz z początkiem lipca pogoda sprzyjała zrealizowaniu rajdu pod nazwą: „Jurajscy odkrywcy – wyprawy w nieznane”. Dzieci i młodzież z Łaz udały się do kamieniołomu znajdującego się w Niegowonicach. Kilka kilometrów pieszej trasy pełnej malowniczych jurajskich widoków zmotywowało do aktywności nawet największych leniuchów. Kolejną plenerową atrakcją stała się gra miejska „Zagadkowi odkrywcy”. Były zagadki, były wyścigi, były ćwiczenia pamięciowe, wreszcie były trudne zręcznościowe konkurencje –  lecz wszyscy świetnie sobie poradzili, a zwycięzcy gry oprócz drobnych upominków, zabrali ze sobą satysfakcję i radość z wygranej.

Z kolei sierpniowa wyprawa nad Zalew Mitręga dostarczyła uczestnikom wielu informacji z zakresu ekologii i recyklingu. Uczestnicy tej wyprawy stworzyli nietuzinkowe eko-zabawki, dowiedzieli się także, że podczas spędzania czasu na świeżym powietrzu, smażąc kiełbaski i korzystając z dobrodziejstw natury, należy zachowywać się w taki sposób, aby tej naturze nie szkodzić. Dla lubiących mniej aktywny wypoczynek również coś przygotowano – m.in. projekcję bajek, podczas których przestrzeń biblioteki na kilka godzin zamieniła się w przestrzenną salę kinową, w której nie zabrakło nawet popcornu.

Maluszki z Publicznego Przedszkola nr 1 im. Jan Brzechwy w Łazach i Niepublicznego Przedszkola „Biedroneczki” w Łazach gościły bibliotekarki, które zaprezentowały i przeczytały najnowsze i najciekawsze książki dla dzieci. Dotychczasowym entuzjastom gier komputerowych wyłączono wi-fi i w zamian zaproponowano ciekawą ofertę gier off-line i zabaw w stylu retro: kalambury, państwa-miasta, gazetowe i słomkowe wyścigi, dyktando dla ruchliwych, zabawę słowną: co okręt wiezie, a nawet tańce – to tylko niektóre z nich.

Z kolei dla tych, którzy uwielbiają wykonywać prace plastyczne używając niekonwencjonalnych środków twórczych, przygotowano zajęcia warsztatowe pod nazwą: „Kamyczki wędrowniczki” oraz „Mandale ze skarbów świata”. Jak się okazało kamyki, muszle, suszone płatki kwiatów, ryż i kawa świetnie nadają się jako tworzywa małych, niezwykłych dzieł sztuki.

Wakacyjne szaleństwo gier, zabaw, warsztatów twórczych i edukacyjnych zawędrowało także do okolicznych filii bibliotecznych. Filia nr 1 w Niegowonicach i nr 5 w Rokitnie Szlacheckim zaproponowała najmłodszym czytelnikom prawdziwą czytelniczą ucztę na świeżym powietrzu. Historie odczytywane za pośrednictwem teatrzyku Kamishibai zainspirowały dzieci do stworzenia prac plastycznych wykonywanych farbami. Odbyły się także warsztaty ekologiczne, podczas których dzieci zostały wprowadzone do świata pożytecznych owadów oraz zajęcia dotyczące programowania z wykorzystaniem robota Photon.

W Filii nr 2 w Wysokiej i nr 4 w Grabowej dzieci wykonywały gniotki sensoryczne – zabawki, które mają świetny wpływ na rozwój małej motoryki oraz pomagają w stymulacji zmysłu dotyku. Ponadto pracownik biblioteki prezentował najmłodszym czytelnikom książeczki, których treści natchnęły dzieci do stworzenia pięknych prac plastycznych: wakacyjnych ośmiorniczek, baśniowych motyli. Odbyły się również zajęcia z wykorzystaniem robota Photon.

W Filii nr 3 w Chruszczobrodzie i nr 6 w Ciągowicach najmłodsi czytelnicy podczas zajęć warsztatowych podróżowali do krainy świata wierszy Jana Brzechwy, zmieniali się w detektywów rozwiązujących najtrudniejsze zagadki, inspirując się rozrywkami z lat minionych zorganizowali mistrzostwa w grze w kapsle, udali się na morskie wyprawy i spotkania z piratami, w efekcie których powstały niecodzienne prace plastyczne. Wraz z robotem Photon świętowano tam także rok Stanisława Lema.    

Edukacyjnie, aktywnie, twórczo i efektywnie! Tegoroczne wakacje zapiszą się na długo w pamięci uczestników i bibliotekarzy.

Zajęcia dofinansowano ze środków Gminnego Programu Przeciwdziałania Narkomanii.

Nadesłała: Anna Wilczok