[Relacja] BIBLIOTEKA PUBLICZNA MIASTA I GMINY W ŁAZACH

Recital „Pret-a-porter” – w muzycznym świecie Olgi Bończyk

Magiczna, nastrojowa muzyczna podróż obfitująca w szlachetne dźwięki – tak bez wahania można powiedzieć o autorskim recitalu Olgi Bończyk „Pret-a-porter”, który wybrzmiał w Miejskim Ośrodku Kultury w Łazach 26 sierpnia 2021 r. Koncert zorganizowany przez Bibliotekę Publiczną Miasta i Gminy w Łazach w ramach projektu „Biblioteka na krańcach świata” rozpoczęła piosenka „Nie zatrzymuj się” i rzeczywiście nie zatrzymaliśmy się ani na chwilę.

W jaką podróż wyruszyła z uczestnikami recitalu Olga Bończyk? Do jakiego świata mogli zawędrować z kojącym, a zarazem niezwykle silnym głosem wokalistki? Które utwory zaprezentowała? Artystka w trakcie występu znalazła „Remedium” na panującą deszczową aurę i zgromadzeni na nim słuchacze delikatnie, na paluszkach wirowali w rytmie „Walca Embarras”, wędrowali „Noce i dnie”, dowiedzieli się co może zdarzyć się „W moim magicznym domu”, „Okularnicy” przenieśli ich do Paryża i Szanghaju, dumnie kroczyli alejkami, przy których w powiewach wiatru spadały „Kasztany”… i ani chwili nie myśleli o szarości.

W trakcie recitalu obfitującego w barwne anegdoty, wyrazistego w swej delikatności, optymistycznego w melancholii, malowanego ogromną dozą wrażliwości i pięknym dźwiękiem Olga Bończyk przypomniała, że mamy jedno życie i warto żyć w nim po swojemu. Ciepłą barwą opowiedziała o codziennych ludzkich troskach i cennych wartościach. Skłoniła publiczność nie tylko do śmiechu, ale i refleksji. Sprawiła także, że chwilami śpiewała cała sala. Radośnie chwytaliśmy każdy dzień, wspinaliśmy się na szczyty, zajrzeliśmy do sadu po burzy, płynęliśmy wpław by słyszeć łoskot fal, spoglądaliśmy w obłoki, zastaliśmy ranne mgły, by  po chwili spojrzeć w złotą noc, wędrowaliśmy szerokimi ulicami, aby znaleźć się w parku szeleszczącym liśćmi… Słowem – rozpłynęliśmy się w podróży prowadzeni wdzięcznym szlakiem głosu artystki.

Ze sceny do słuchaczy popłynął niezwykle wartościowy przekaz zamknięty w kilku słowach i optymistyczna nauka mówiąca chyba wszystko o ścieżce, którą kroczy każdy z nas i o tym co robić, by czuć spełnienie nawet gdy droga staje się wyjątkowo kręta. Można tylko pamiętać, że „Życie taka gra – raz odbierze, raz da. Wszystko możesz mieć, wystarczy kochać i chcieć…”

Dziękujemy uczestnikom koncertu za współtworzenie przyjemnej atmosfery, Grzegorzowi Maciągowi za piękne kadry i Miejskiemu Ośrodkowi Kultury w Łazach za oprawę techniczną recitalu, już dziś zapraszając na najbliższe wydarzenia organizowane przez Bibliotekę w Łazach.

Nadesłała: Bogusława Serzysko; fotografia: Grzegorz Maciąg

„Dofinansowano ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu pochodzących z Funduszu Promocji Kultury”