[Relacja] MIEJSKA I POWIATOWA BIBLIOTEKA PUBLICZNA W ZAWIERCIU

Narodowe Czytanie 2021 w Zawierciu

Dziesiąta odsłona Narodowego Czytania za nami. W jubileuszowej edycji 4 września 2021 roku, zaprezentowana została Moralność pani Dulskiej Gabrieli Zapolskiej. Akcja po raz pierwszy organizowana przez Prezydenta RP Bronisława Komorowskiego w 2012 roku, trwale weszła w kalendarz imprez bibliotecznych.

Ta znakomita tragifarsa kołtuńska zdobyła uznanie w oczach naszych słuchaczy. Mistrzowsko odmalowanie postaci Anieli Dulskiej, dialogi Zbyszka czy postawa nieporadnego i obojętnego Felicjana, śmieszą, ale zarazem stają się okazją do snucia refleksji na tematy ogólnoludzkie. Komizm i gorzka ironia, którą zaproponowała Gabriela Zapolska są ponadczasowe. Śmieszą, ale jest to śmiech przez łzy.

Jak co roku naszą akcję uświetnili znakomici goście, a wśród nich Sekretarz Miasta Agata Jarza–Korpyś, Józef Niedźwiecki, uczennice I Liceum Ogólnokształcącego im. Stefana Żeromskiego w Zawierciu oraz członkinie Koła Teatralnego Niepokorne. Swoją rolę w Akcie III mieli też uczniowie ósmej klasy ze Szkoły Podstawowej nr 5 w Zawierciu.

To było przedpołudnie pełne wrażeń. Całości dopełniały piękne dekoracje oraz przepiękny głos Aleksandry Płóciennik. Mamy nadzieję, że Moralność pani Dulskiej będzie gorzką refleksją nad naszym istnieniem i zmotywuje do wyrzucenia zakłamania i obłudy z naszego życia.

Nadesłała: Miejska i Powiatowa Biblioteka Publiczna w Zawierciu