[Relacja] MIEJSKA I POWIATOWA BIBLIOTEKA PUBLICZNA W RACIBORZU

“Wojna nie kończy się nigdy – spotkanie z Magdaleną Grzebałkowską w raciborskiej bibliotece”

9 września odbyło się w raciborskiej bibliotece spotkanie z Magdaleną Grzebałkowską, reporterką i autorką biografii ks. Twardowskiego, Beksińskich, Komedy oraz nagrodzonego statuetką Nike Czytelników reportażu historycznego 1945. Wojna i pokój.

Najnowsza książka Magdaleny Grzebałkowskiej Wojenka. O dzieciach, które dorosły bez ostrzeżenia opisuje II wojnę światową nie z perspektywy sztabowej mapy, a oczami dzieci którym konflikt odebrał dzieciństwo. Reporterka przyznała: Nie lubię czytać o wojnie, ani oglądać filmów wojennych. Są jednak tematy, które od początku przyciągają reportera i od których nie może odejść. Tym stała się dla Grzebałkowskiej Wojenka.

Przeceniamy więź biologiczną. Dzieci, które przeżyły wojnę w nawet najgorszych warunkach, lepiej wychodziły z tego psychicznie. Te, które przetrwały same, rzadko kiedy potrafiły zjednoczyć się z rodzicami. Dla urodzonych w łagrach dzieci figura matki była abstrakcją – zerwana na samym początku więź nigdy nie została odbudowana, nawet gdy matki po zakończeniu wyroku próbowały odzyskać swoje dzieci.

Podczas zbierania materiałów, czekają na reporterkę niespodzianki. Podczas poszukiwań dziecka, które przeżyło wojnę bezpiecznie w Stanach Zjednoczonych (ale potem trafiło na front wojny koreańskiej) Grzebałkowska trafiła na historię Japończyków internowanych podczas wojny do obozów. Ten epizod amerykańskiej historii jest w Polsce mało znany i stanowi jeszcze jeden z przykładów jak wojna potrafi wpłynąć na całe życie. Internowani Japończycy nigdy nie odzyskali utraconych na rzecz państwa majątków.

Dzieciństwo niemieckie – z perspektywy polskiej kojarzonego z dobrobytem najeźdźcy – reprezentuje Nikas Frank, najmłodszy syn Generalnego Gubernatora Hansa Franka. Dla Niklasa Wawel był domem rodzinnym, a Dama z łasiczką portretem brzydkiej ciotki. By dowiedzieć się jak nazistowskie dziedzictwo wpłynęło na Niklasa i jego starsze rodzeństwo trzeba sięgnąć do znakomitej książki autorstwa Magdaleny Grzebałkowskiej.

Wszystkie książki Magdaleny Grzebałkowskiej można wypożyczyć w raciborskiej bibliotece.

Nadesłała: Miejska i Powiatowa Biblioteka Publiczna w Raciborzu