[Relacja] MIEJSKA I POWIATOWA BIBLIOTEKA PUBLICZNA W ZAWIERCIU


Festiwal Literacki Liryczna Jura dobiegł końca. Przyszedł czas na podsumowania i refleksje. Cieszymy się, że w ostatnim tygodniu wakacji mogliśmy zaoferować Państwu moc rozmaitych wyzwań i atrakcji, a działo się bardzo dużo. To był bardzo intensywny, ale mądrze spędzony czas. Wielkie emocje wywołały nasze spotkania autorskie z Magdaleną Majcher czy Dariuszem Rekoszem.

Magdalena Majcher wprowadziła Czytelników w tajniki trudnej pracy nad książką „Mocna więź”. Pokazała jak niewielka jest droga od miłości, zaufania do bezsilności i niewiedzy oraz jak trudno dochodzi się do prawdy. W „Mocnej więzi” dochodzą bowiem do głosu smutne fakty – opiera się ona na prawdzie i przedstawia prawdę w bardzo emocjonujący i realny sposób. Niestety – tutaj historię podyktowało samo życie.

Dużo dobrej zabawy zapewnił Dariusz Rekosz autor prozy przygodowo-detektywistycznej dla dzieci i młodzieży oraz komedii, kryminałów i przewodników dla dorosłych. Jego warsztaty detektywistyczne zapewniły dzieciom dobry humor. Pokazały, że każdy z nas może zostać detektywem i rozwiązywać zawiłe zagadki, tropić złoczyńców czy analizować ślady. Tworzenie portretów pamięciowych nie było łatwym zadaniem, ale wszyscy poradzili sobie z nim znakomicie. Warsztaty detektywistyczne wyostrzyły naszą czujność i zwróciły uwagę, że zawsze musimy być czujni. Każdy szczegół ma znaczenie i niespodziewanie może się przydać.

Starszym czytelnikom zaproponowaliśmy warsztaty decoupage. Tutaj twórczy zamysł znalazł odzwierciedlenie w wykonanej pracy. Na drewniane powierzchnie przelane zostały pomysły, ulubione akcenty i motywy. Pod czujnym okiem Instruktora z Fundacji Stara Szkoła, ćwiczyliśmy zręczność, precyzję i dokładność. Efekty zaskoczyły każdego z nas. Była też okazja do uzyskania odpowiedzi na wiele dręczących pytań związanych z procesem wytwarzania papieru i dlaczego w niektóre kartki zostały zatopione płatki kwiatów oraz czy łatwo pisze się gęsim piórem.

Edukacyjne warsztaty papiernicze pokazały proces wytwarzania ekskluzywnego papieru czerpanego. Każdy uczestnik samodzielnie wykonał swoją unikatową kartkę, mógł też pobawić się barwnikami do nadawania kartkom niepowtarzalnych kolorów oraz odbić swój inicjał w lakowanej pieczęci. To był bardzo wartościowo spędzony czas.

Dużym wyzwaniem była Literacka Gra Miejska. Ta ulubiona ostatnio forma zabawy była okazją do zgodnej rywalizacji, ćwiczenia spostrzegawczości i sprawdzenia wiedzy literackiej. Nie było łatwo. Do mety przybyli jednak wszyscy śmiałkowie. Uczestnicy wykazali spryt, uczciwość i wolę walki. Okazuje się, że świat literacki nie ma przed nami tajemnic a analizowanie zawiłych poleceń, to sama przyjemność. Realizacja wszystkich zadań zachęciła do jeszcze większej aktywności. Poszukiwania pasji, twórczego zamysłu i sięgania po dobrą, wartościową literaturę. Pokazała, że najwartościowsze pomysły przychodzą niespodziewanie i stają się okazją do ujawnienia naszej kreatywności.


Dofinansowano że środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu pochodzących z Funduszy Promocji Kultury, uzyskanych z dopłat ustanowionych w grach objętych monopolem państwa, zgodnie z art. 80 ust. 1 ustawy z dnia 19 listopada 2009 r. o grach hazardowych.

Nadesłała: Miejska i Powiatowa Biblioteka Publiczna w Zawierciu