[Relacja] MIEJSKA BIBLIOTEKA PUBLICZNA W JAWORZNIE

Charlie Parker Plays Bossa Nova (what if) – koncert Miłosza Konarskiego i Wojciecha Rejdycha

O symbiozie sztuk pisano już wielokrotnie, także w formie naukowych prac porównawczych. Jednak nie często zdarza się okazja do uczestnictwa w wydarzeniu, w trakcie którego powstaje nowa jakość, wynikająca z wzajemnych inspiracji twórców różnych profesji, tak jak to miało miejsce podczas listopadowego wieczoru w bibliotece.

Występujący na naszej scenie muzycy zabrali nas w niezwykłą podróż śladem literackiego pierwowzoru – opowiadania Harukiego Murakamiego z jego najnowszego zbioru. Bohater wykreowany przez japońskiego prozaika napisał recenzję nieistniejącej płyty Charliego Parkera. Miłosz Konarski, kompozytor i aranżer, postanowił sprawdzić, jak mogłaby brzmieć opisana w tekście bosa nova w wykonaniu legendy jazzu. Do realizacji swojego pomysłu zaprosił saksofonistę, Wojciecha Rejdycha i tak powstało wydawnictwo „Charlie Parker Plays Bossa Nova (what if)”.

Na koncercie 5 listopada zagrali również: Szymon Kozikowski – na gitarze, Mikołaj Sikora – na kontrabasie i Łukasz Giergiel – na perkusji. Doskonałym dopełnieniem muzyki były fragmenty opowiadania Harukiego Murakamiego, które usłyszeliśmy w interpretacji Dominika Sochy.

Wydarzenie było czwartym finałowym akcentem cyklu Music-therapy-book, zorganizowanego w ramach trzeciej edycji projektu „Performatywna książka. Performatywna Biblioteka”, dofinansowanego ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.