
Gminna Biblioteka Publiczna w Bestwinie wzięła udział w tegorocznym konkursie Wydawnictwa Jaguar „Przygoda ze Zwiadowcami”, znajdując się ostatecznie w gronie 10 bibliotek, które wygrały to wyzwanie.
Gminna Biblioteka Publiczna w Bestwinie wzięła udział w tegorocznym konkursie Wydawnictwa Jaguar „Przygoda ze Zwiadowcami”, znajdując się ostatecznie w gronie 10 bibliotek, które wygrały to wyzwanie.
Finał projektu i premiera filmu „Polski Da Vinci”
W raciborskiej bibliotece odbył się uroczysty, premierowy pokaz filmu „Polski Da Vinci”. Film powstawał w trakcie trwania projektu „Polski Da Vinci – życie Juliana Ochorowicza”, a jego autorami i bohaterami są uczestnicy poznający wyjątkową postać polskiego uczonego.
3 dni z fotografią w bibliotece na Ocicach
Filia nr 3 Ocice Miejskiej i Powiatowej Biblioteki Publicznej w Raciborzu zorganizowała akcję fotograficzną, która w nietypowy sposób zachęcała do odwiedzin biblioteki. Czytelnicy mogli zapozować do mini sesji zdjęciowej i otrzymać wykonany portret. Na zakończenie akcji odbyły się warsztaty fotografii portretowej z udziałem modelki.
Z Raciborza do Nowego Jorku – maraton Krzysztofa Jeremicza
Trenuje bieganie od 10 lat, początkowo z przypadku, później swoją pasję rozwijał dzięki raciborskim grupom biegowym. Konsekwentna droga od krótszych dystansów zawiodła go na największy maraton w historii. O przygodzie swojego życia Krzysztof Jeremicz opowiedział w Bibliotece na Ostrogu.
Razem wyrywali rzepkę
Międzynarodowy Dzień Głuchych to święto obchodzone corocznie w ostatnią niedzielę września ustanowione w 1958 roku przez Światową Federację Głuchych. Wkrótce obchody wydłużono do całego tygodnia. Celem święta jest zwrócenie uwagi polityków, mediów, społeczeństwa na problemy osób niesłyszących na całym świecie, na ich prawa, osiągnięcia oraz obawy w codziennym życiu.
Ćwiczenia z wyobraźni z Zofią Stanecką
Zofia Stanecka jest autorką książek dla dzieci. Jej najbardziej znaną serią są uwielbiane przez dzieci opowieści o przygodach Basi np. „Basia i plac zabaw”, „Basia i nowy braciszek” lub „Basia i przedszkole”.
„Apetyt na książkę” w Bibliotece
„Apetyt na książkę” to projekt zrealizowany w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Bytomiu, dofinansowany ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu pochodzących z Funduszu Promocji Kultury. Skierowany był przede wszystkim do dzieci i ich rodziców, młodzieży oraz seniorów. Miał przekonać mieszkańców Bytomia, że czytanie i bezpośrednie spotkanie z autorem są ciekawym sposobem na spędzanie czasu wolnego, a także inspiracją do dalszej twórczej aktywności.
„EKO ozdoby – warsztaty z Annną Jaklewicz w raciborskiej bibliotece”
Jaki zapach mają Święta? Pieczone jabłko, kardamon, suszona pomarańcza – tym pachną ozdoby świąteczne wykonane przez uczestników warsztatów „Święta w stylu EKO”. 29 listopada spotkali się w raciborskiej bibliotece, by w rodzinnym gronie pod okiem Anny Jaklewicz wykonać zawieszki z wosku, świeczniki ze słoików i świece z pszczelego wosku.
„Białą laską w stereotypy – Hanna Pasterny była gościem raciborskiej biblioteki”
Uśmiechnięta, gotowa na nowe przygody i sypiąca dowcipami jak z rękawa – taka jest Hanna Pasterny. Zawsze gotowa pomóc innym, wrażliwa na krzywdę, walcząca o dobro wykluczonych – to również Hanna Pasterny. 7 grudnia była gościem raciborskiej biblioteki!
„O tym jak być szczęśliwszym – spotkanie w bibliotece na Ostrogu”
Październikowe spotkanie Klubu Przyjaciół Biblioteki na Ostrogu poświęcone było zagadnieniu zdrowia psychicznego. Psycholożka, prezeska Stowarzyszenia Persona Halina Rycerz-Kuliga wygłosiła wykład „Jak radzić sobie ze stresem”.
OGÓLNOPOLSKI DZIEŃ GŁOŚNEGO CZYTANIA W BIBLIOTECE
Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania został ustanowiony w 2001 roku z inicjatywy Polskiej Izby Książki. Jego patronką została wybitna pisarka książek dla dzieci Janina Porazińska, a dzień 29 września jest dniem jej urodzin. Głównym celem tego święta jest propagowanie czytelnictwa wśród dzieci i młodzieży.
(Re)animacja kultury zakończona sukcesem!
Rok 2021 w Bibliotece był pełen ciekawych inicjatyw, pomysłów, projektów i działań. Na szczególną uwagę zasługują działania podjęte w ramach projektów dofinansowanych przez Ministerstwo Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu. „(Re)animujemy kulturę – cykl rodzinnych warsztatów edukacyjnych dla dzieci w wieku 0-6 lat” to jeden z trzech projektów, na który w tym roku Biblioteka w Łazach otrzymała dofinansowanie, skoncentrowany głównie na najmłodszych użytkownikach Biblioteki i ich rodzicach/opiekunach.
Myśli na szczycie – czyli spotkanie z Krzysztofem Wielickim
„Jest tak zimno, że zakładam kurtkę puchową. Wychodzę z namiotu. Łysy świeci bladym światłem, ale wystarczy go do wspinania. Wieje, choć nie jest to huragan. Przechodzą mnie ciarki. Na wycof mam szansę tylko teraz. Znam siebie i wiem, że jak ruszę, to już nie zawrócę. Po krótkiej chwili wahania i zwątpienia wygrywa wielkość wyzwania…” – tak jawi się drobna namiastka tego, co najistotniejsze w górach, wspinaniu i człowieku – osobie, która próbując zwycięża, która w górach odnajduje poczucie wolności, która zapisała się na kartach światowego alpinizmu.
Ocalić od zapomnienia i zagubienia –
czyli warsztaty digitalizacyjne w Bibliotece w Łazach
Wrześniowe spotkanie warsztatowe w ramach projektu „Senior sm@rt na start!” poświęcone zostało digitalizacji zdjęć, materiałów i dokumentów archiwalnych.
Dwa bieguny z Jaśkiem Melą
Mnóstwo odwagi, masa siły mięśni i ducha, bez liku pozytywnego myślenia, dostrzeganie ważności innych ludzi, deczko pokory, kilogram świadomości tego, że marzenia nie spełniają się same, bez naszego wysiłku i gram świadomości, że aby przejść jakąś drogę trzeba zacząć iść – tak jawi się recepta Jaśka Meli na to, aby faktycznie przeżyć swoje życie i dzień kończyć poczuciem, że zrobiliśmy krok do przodu, czyli osiągnęliśmy małe zwycięstwo.
Charlie Parker Plays Bossa Nova (what if) – koncert Miłosza Konarskiego i Wojciecha Rejdycha
O symbiozie sztuk pisano już wielokrotnie, także w formie naukowych prac porównawczych. Jednak nie często zdarza się okazja do uczestnictwa w wydarzeniu, w trakcie którego powstaje nowa jakość, wynikająca z wzajemnych inspiracji twórców różnych profesji, tak jak to miało miejsce podczas listopadowego wieczoru w bibliotece.
Przedstawiamy film reportażowy z realizacji 3 edycji projektu „Performatywna książka. Performatywna Biblioteka” realizowanego przez Miejską Bibliotekę Publiczną w Jaworznie.
Noc w Bibliotece. „Zagraj z Małym Księciem”
Śmiałkowie, którzy zdecydowali się przyjąć nasze zaproszenie, wieczorową porą, 29 października, spotkali się w bibliotece, by wziąć udział w premierowych rozgrywkach nowej gry mobilnej. Interaktywna propozycja łączyła literaturę z nowymi technologiami – smartfonami lub tabletami.
ZIN-BOOK – WARSZTATY DLA MŁODZIEŻY
W dniach 6 i 13 października 2021 r., uczniowie kl. VII szkoły podstawowej wzięli udział w bibliotecznych warsztatach poświęconych zinom – nieprofesjonalnym czasopismom. Uczestnicy, pod czujnym okiem prowadzącej – Karoliny Oczkowskiej, autorki artystycznego zina, pracowali nad stworzeniem własnych pism.
Memoris-book. Zajęcia pisania ekspresywnego
18 października, w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Jaworznie, odbyły się dwa spotkania online, zatytułowane „Pisanie dla zdrowia i dobrostanu”. Zajęcia wykładowo-warsztatowe miały na celu ukazanie historii dziedziny, jaką jest pisanie ekspresywne oraz głównych propagatorów tej formy budowania samoświadomości.
Biblioteka w sieci –
czyli o tym jak wypożyczyć książkę, nie wychodząc z domu
13 października w Bibliotece Publicznej w Łazach odbyły się zajęcia warsztatowe pn. „Biblioteka w sieci”. Zajęcia zrealizowano w ramach projektu „Senior sm@rt na start!” dofinansowanego przez Ministerstwo Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu. Warsztaty przeprowadzone przez bibliotekarkę Annę Wilk, poświęcone zostały nowoczesnym, cyfrowym katalogom bibliotecznym, odbyły dla dwóch kilkuosobowych grup seniorów.
Spotkanie online z Łukaszem Kowalczukiem. Finał cyklu Scrap-book
12 października grupa uczniów spotkała się online w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Jaworznie z Łukaszem Kowalczukiem.
Agnieszka Greinert – „Babskie histeryjki – piosenki Mariana Hemara”
Biblioteka jest jak wehikuł – może w dowolnym momencie przenieść nas w wybrane miejsce i czas. Dzieje się tak za sprawą gromadzonych zbiorów i ich lektury, ale także dzięki wspaniałym gościom, którzy swoimi talentami – aktorskim, muzycznym, wokalnym, wprawiają tę niezwykłą machinę w ruch.
Koncert Joachima Mencla. Finał Music-therapy-book
O niezwykłej mocy brzmienia liry korbowej przekonali się uczestnicy drugiego muzycznego wieczoru, podsumowującego cykl Music-therapy-book. Występujący dla nas Joachim Mencel, sam zafascynowany instrumentem, przybliżył także jego historię, sięgającą czasów średniowiecza i renesansu.
Memoris-book. Spotkanie z Ewą Nowak
Jak ważne jest pierwsze wrażenie, ile czasu potrzebujemy, by o kimś wyrobić sobie zdanie, skąd autor czerpie pomysły i co pomaga w tworzeniu – to tylko nieliczne z wielu tematów, jakie przewinęły się w trakcie spotkania autorskiego Ewy Nowak, w którym udział wzięły uczennice jednej z jaworznickich szkół średnich.