[Zapowiedź] MIEJSKA BIBLIOTEKA PUBLICZNA W GLIWICACH

Haczyk – gliwickie spotkania literackie, edycja 2022

Nietuzinkowe postacie i ich oryginalna twórczość na różnych polach. Sylwetki ludzi goszczących na pierwszych stronach gazet, ale też tych, których istnienie ocalono od zapomnienia. Miejsca będące świadkami epokowych wydarzeń, których historia staje się kluczem do zrozumienia naszej tożsamości. Literacka jesień w Gliwicach zbliża się wielkimi krokami.

Od września do listopada Miejska Biblioteka Publiczna w Gliwicach realizować będzie kolejną, piątą już odsłonę festiwalu „Haczyk – gliwickie spotkania literackie”. Po kryminale, reportażu, literaturze fantastycznej i podróżniczej przyszła pora na biografie.

Wraz z zaproszonymi gośćmi porozmawiamy nie tylko o życiorysach wybitnych postaci, które zapisały się w annałach, ale również biografiach miejsc – przestrzeni, miast, krajów, za którymi kryją się, często nieznane szerszej publiczności, fakty. Ponadto postawimy na podkreślenie lokalnej historii. Mobilna gra miejska w aplikacji ActionTrack, spacery po mieście z Ewą Pokorską-Ożóg, miejskim konserwatorem zabytków i spotkanie z Bogusławem Traczem, historykiem badającym dzieje Gliwic pozwoli mieszkańcom na lepsze poznanie „małej ojczyzny”, a dla dzieci i młodzieży będzie szansą na udział w nieszablonowej lekcji historii.

Na „Biografie (nie)oczywiste” złożą się przede wszystkim spotkania autorskie. Tym razem w progach biblioteki i instytucji współpracujących gościć będziemy m. in.: Annę Bikont, Magdalenę Grzebałkowską, Ludwikę Włodek i Filipa Springera. Najmłodsi czytelnicy będą mieli okazję do poznania Barbary Gawryluk i Łukasza Dębskiego. Spotkania wokół literatury wzbogacone zostaną o panel dyskusyjny „Jak opisać życie i czytać o miejscach”, podczas którego Marcel Woźniak porozmawia z Karoliną Sulej i Moniką Śliwińską o warsztacie biografa i reportera. W programie znajdzie się również pokaz filmu dokumentalnego „W cieniu Everestu” połączonego ze spotkaniem z biografką Wandy Rutkiewicz, Anną Kamińską.

Podobnie jak w poprzednich edycjach temat przewodni umiejscowimy w szerokim kontekście nie tylko literackim, ale też artystycznym. Przez dwa miesiące trwania festiwalu prezentować będziemy wystawy fotografii portretowej oraz krajobrazowej. Jak co roku zaprosimy gliwiczan na szereg interesujących warsztatów. Wśród nich znajdą warsztaty z animacji poklatkowej, karykatury, pisania dzienników i wspomnień oraz tworzenia fabuł gier na podstawie biografii historycznych.

Projekt „Haczyk – gliwickie spotkania literackie” został dofinansowany ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.