[Relacja] MIEJSKA I POWIATOWA BIBLIOTEKA PUBLICZNA W RACIBORZU

Relacja z 14. Forum Młodych Bibliotekarzy

Bibliotekarki raciborskiej biblioteki – Paulina Michalak i Anna Strojny – wzięły udział w 14 Forum Młodych Bibliotekarzy. Tegoroczne Forum obyło się w dniach 7-8 września pod hasłem „Biblioteki w sercu” w Katowicach i Zabrzu. Forum Młodych Bibliotekarzy zostało po raz pierwszy zorganizowane w 2006 i od już od 16 lat walczy z stereotypem biblioteki i zawodu bibliotekarza jako reliktami historii.

Spotkania zaplanowane na pierwszy dzień Forum Młodych Bibliotekarzy obyły się w zabytkowej Sztolni Luiza w Zabrzu. W Łaźni Łańcuszkowej i Hali Sprężarek raciborskie bibliotekarki wysłuchały prelekcji na takie tematy jak: równowaga między życiem zawodowym, prywatnym a pasją, nietypowe architektoniczne biblioteki na świecie, komiksy, różnice między pokoleniami zetek a boomersami w kadrze bibliotecznej. Panel dyskusyjny podsumowujący pierwszy dzień Forum odbył się w  podziemiach Zabytkowej Kopalni Guido. Jednym z uczestników dyskusji był Łukasz Wojtusik, dziennikarz radia RMF Classic, który jako miłośnik książek podzielił się swoimi spostrzeżeniami na temat przyszłości bibliotek i zawodu bibliotekarza. 

Na drugi dzień Forum Młodych Bibliotekarzy przeniosło się do Katowic. We wnętrzach Szkoły Filmowej im. Krzysztofa Kieślowskiego w Katowicach odbyły się  kolejne prezentacje i część warsztatowa Forum. Raciborskie bibliotekarki wzięły udział w warsztatach „Bibliotekarz – kreatywność nie tylko w sercu” i „Jak podejść z sercem do nowych technologii w promocji czytelnictwa”. Popularna wśród studentów CINiBA (Centrum Informacji Naukowej i Bibliotece Akademickiej to połączone biblioteki akademickie Uniwersytetu Śląskiego i Akademii Ekonomicznej) to przykład nowoczesnej i wychodzącej naprzeciw potrzeb czytelnikom biblioteki, która spełnia swoją rolę wobec wyzwań XXI wieku.

Nadesłala: Miejska i Powiatowa Biblioteka Publiczna w Raciborzu