[Relacja] GMINNA BIBLIOTEKA PUBLICZNA W MIEDŹNEJ

Gminny konkurs przyrodniczo-ekologiczny dla przedszkolaków

IMG_00238 stycznia br. w sali Domu Socjalnego w Grzawie odbył się 9. Gminny konkurs przyrodniczo-ekologiczny dla przedszkolaków pt.: „Mali znawcy przyrody”  zorganizowany przez Gminną Bibliotekę Publiczną w Miedźnej z/s w Grzawie oraz Gminne Publiczne Przedszkole w Miedźnej.

W tym roku w zabawie wzięły udział przedszkola z Góry, Miedźnej oraz Woli.

IMG_0078

Dziesięcioosobowe drużyny miały do wykonania aż 8 zadań – artystycznych, manualnych i sprawnościowych, a dzieciom pomagali – biedronka Basia i pająk Ignacy. Oni także sprawdzali, czy dzieci poprawnie wykonały zadania i przyznawali owocowe punkty drużynom. Konkurs rozpoczęły inscenizacje do wierszy Urszuli Kozłowskiej z tomiku „Pary nie do wiary”. Cała szybko łąka zapełniła się zwierzątkami – najpierw żaba zakochana w żabocie, potem koza, która dokuczała kozakowi, wiewióreczka, co wciskała kity wilkowi, wreszcie jeż pragnący poślubić jeżynę oraz zakręcony kurek i kurka strojnisia.

IMG_0107

Przedszkolaki rozpoznawały też ślady zwierząt: kota, psa, kaczuszki i dzika oraz przyklejały zgubione przez owady (biedronka, pająk, ślimak) atrybuty (kropki, pajęczyna, muszla). Po wysiłku umysłowym, dzieci musiały wykazać się kondycją fizyczną, pokonując tor przeszkód. Były też piosenki o zwierzątkach, które można zaobserwować wokół nas, czyli o biedronce, kózce, żabce, wiewióreczkach.

IMG_0133

Wiele emocji wzbudziła pajęcza sieć Ignacego, a raczej możliwość przechodzenia przez nią. Nikt się nie bał, że utknie w niej i zostanie zjedzony przez pająka. Kolejnym sprawdzianem dla małych znawców przyrody było rozpoznanie i posegregowanie pomieszanych nasionek grochu, fasoli, słonecznika, kukurydzy i żołędzi. Dzieciom to zadanie poszło lepiej niż samemu Kopciuszkowi. Przedszkolaki równie szybko wysprzątały zaśmieconą łąkę i wrzucały śmieci do odpowiednich pojemników. Na zakończenie dzieci pobudziły swoją wyobraźnię i z gotowych odcisków dłoni tworzyły zwierzątka.