[Relacja] MIEJSKA BIBLIOTEKA PUBLICZNA W SOSNOWCU

„Mogę być… kim tylko chcę, czyli lato z biblioteką” – wakacje w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Sosnowcu

Akcja letnia w bibliotece to zawsze wyzwanie dla bibliotekarzy, ale też mnóstwo frajdy i zabawy. Miejska Biblioteka Publiczna w Sosnowcu postanowiła w tym roku pokazać młodym ludziom, że marzenia się spełniają i warto je mieć. W ramach akcji letniej pod hasłem „Mogę być… kim tylko chcę, czyli lato z biblioteką” wszystkie filie MBP organizowały spotkania z przedstawicielami ciekawych zawodów – zaprosiły m.in. policjantów z psami, podróżniczkę, strażaków, florystkę, pielęgniarkę i malarkę.

Pierwsze wakacyjne spotkanie w Filii nr 7 Bibliosferze upłynęło pod znakiem poznania najdziwniejszych zawodów na świecie.  Dzieciaki dowiedziały się, że można zostać testerem czekolady, zawodowym śpiochem czy upychaczem pasażerów metra w Tokio.

Na kolejne zajęcia wybrały się do fryzjera. Pani Agnieszka podpowiedziała im jak pielęgnować włosy, pokazała również specjalne głowy do nauki czesania eleganckich fryzur. Dzieci dowiedziały się też, ile człowiek ma włosów na głowie i jak długo żyje jeden włos. Wśród wymarzonych zawodów na przyszłość pojawiła się też malarka, więc na kolejnych zajęciach dzieciaki spotkały się z panią Elą, która zdradziła kilka sekretów dotyczących właściwego rysowania i malowania. Okazało się, że nawet namalowanie zwierzęcia może być całkiem łatwe.

Skoro mogę być kim tylko chcę, to mogę być… policjantem lub strażakiem. Kolejne zajęcia w Filii nr 7 okazały się wakacyjnym strzałem w dziesiątkę. Dzieci spotkały się z policjantami z Wydziału Prewencji Komendy Miejskiej Policji w Sosnowcu. Gośćmi honorowymi na zajęciach były policyjne psy – Largo i Hades wraz ze swoimi opiekunami. Podczas specjalnego pokazu dzieciaki mogły zobaczyć, jak pies pomaga złapać przestępcę i jak należy zachować się wobec agresywnego psa. Dowiedziały się też, czy policyjne psy chodzą do szkoły i co robią na emeryturze? Kolejną atrakcją była możliwość obejrzenia radiowozu od środka. Na koniec panowie policjanci wyjaśnili, jak bezpiecznie zachowywać się podczas wyjazdów w góry czy nad wodę, oraz jak reagować na obcych dorosłych. Filia nr 15 oraz Przedszkole Miejskie nr 45 zaprosiły Ochotniczą Straż Pożarną Sosnowiec – Cieśle. Strażacy opowiedzieli dzieciom na czym polega ich praca, pokazali wnętrze samochodu strażackiego oraz zademonstrowali elementy jego wyposażenia. Dzieci mogły przymierzyć też część stroju strażaka i zrobić sobie pamiątkowe zdjęcie w kasku strażackim.

Sierpniowe zajęcia Bibliosfera rozpoczęła od wyprawy na Antarktydę, dokąd zabrała dzieciaki dziennikarka i podróżniczka Alina Markiewicz. Ile ma wzrostu największy z pingwinów? Czy pingwiny żyją tylko na wybrzeżu? Co wspólnego ma pingwin z makaronem? – odpowiedzi na wszystkie pytania dotyczące pingwinów dzieciaki mogły więc poznać u źródeł. Pani Alina pokazała zebranym mnóstwo zdjęć i opowiedziała o lecie na Antarktydzie, natarczywych fokach oraz ciekawskich pingwinach. Tymczasem dzieciaki z Filii nr 17 – Pogoń poleciały w kosmos. I to  d o s ł o w n i e! Jeśli kiedyś przyjdzie im zastanowić się nad wyborem zawodu, jedno już wiedzą – zespoły badawcze spędzają wiele miesięcy w warunkach drastycznie innych od tych, do których przystosowany jest ludzki organizm. Zatem… Czy da się spać na stojąco? Czy mycie zębów wymaga specjalnej procedury? Jak płynie czas podczas kosmicznej misji? Odpowiedzi na te i inne pytania nie sprawiają już dzieciom trudności! Jest jeszcze jeden atut zawodu kosmonauty – można zobaczyć kilkanaście wschodów słońca jednego dnia.    

Wszyscy kochamy psy i koty, ale podziw i ogromną sympatię wzbudzają w nas też konie, które były bohaterami kolejnych zajęć w Bibliosferze. Dzieciaki miały okazję porozmawiać z Karoliną, która kocha konie, pracuje w stadninie, a w przyszłości zamierza zostać hipoterapeutką. Z przygotowanej prezentacji dzieci dowiedziały się, jakie są rasy koni, do czego służy i jak wygląda ogłowie oraz jak należy dbać o konie. Karolina opowiedziała też, na czym polega hipoterapia i w jakich zawodach sportowych biorą udział konie. Dzieci obejrzały ozdobną uzdę i sprawdziły, czy szczotka do grzywy jest twarda czy miękka. Filia nr 14 w Zagórzu postawiła na ptaki. Dzieci wykonywały papużki z wykorzystaniem kolorowych piórek, a tematem przewodnim zajęć był zawód ornitologa. Uczestnicy dowiedzieli się, na czym polega jego praca, w jaki sposób prowadzi obserwacje oraz ile ornitolog musi mieć cierpliwości, zanim pozna zwyczaje i upodobania danej grupy ptaków.

W Filii nr 2 – Rudna IV dużym zainteresowaniem cieszyły się zajęcia pod tytułem „Kim jestem? Jestem złotą rączką!”. Dzieci wzięły udział w quizie, w którym musiały poprawnie odpowiedzieć na pytania typu „Jak nazywa się to narzędzie?” albo „Czy to narzędzie to dłuto budowlane?”. Następnie podzielone na grupy, rozpoczęły walkę na stworzenie najbardziej spektakularnej budowli z klocków konstrukcyjnych. Za wielkie zaangażowanie otrzymały dyplomy Małego Budowniczego. Natomiast Filia nr 1 na Osiedlu Środula postanowiła przybliżyć dzieciom zawody związane z koleją. Okazało się, że do obsługi całej kolejowej infrastruktury nie wystarczy maszynista i konduktor! Poznali takie profesje jak: dyżurny ruchu, nastawniczy, kierownik pociągu, manewrowy, rewident taboru, automatyk, toromistrz czy dróżnik przejazdowy. Na zakończenie zajęć dzieci wykonały piękny pociąg własnego projektu. 

Na kolejne zajęcia w Bibliosferze dzieci przyszły z obawą – gościem zajęć była bowiem pielęgniarka hematologiczna. Okazało się jednak, że zajęcia z kroplówkami i wenflonami mogą być całkiem fajne. Jak pobierana jest krew? Jak podajemy szczepionkę? Komu trzeba podłączyć kroplówkę i jak to zrobić? – dzieciaki po zajęciach z panią Iwoną wiedzą o wiele więcej. Czterech pacjentów – dwa misie, małpka i renifer – czekało grzecznie w poczekalni Bibliosfery na swoją kolej. Miś Pyś miał pobieraną krew, miś Pasztet i Małpka zostały podłączone do kroplówek, a szczepienia przyjął Renifer. Najważniejszą rzeczą okazało się jednak wsparcie bibliotecznych pacjentów i wytłumaczenie im, że igła wcale nie jest taka straszna. Na zakończenie zajęć dzieciaki postanowiły dać wsparcie prawdziwym chorym z oddziału hematologii i transplantacji szpiku katowickiej kliniki, gdzie pracuje pani Iwona. Odciski dłoni dzieci z imionami i hasłem „Dasz radę” z pewnością będą wsparciem dla pacjentów.

Dwa miesiące wakacji minęły bardzo szybko. Letnia akcja Miejskiej Biblioteki Publicznej w Sosnowcu pod hasłem „Mogę być… kim tylko chcę!” dobiegła końca. Ostatnie wakacyjne spotkanie w Filii nr 7 było okazją do poznania zawodu fotografa.  Na pytanie, po co w ogóle robimy zdjęcia, dzieci stwierdziły, że robimy je dla wspomnień. Z historii fotografii dowiedziały się, co fotografowano na samym początku i że pierwsze wykonane zdjęcia mają prawie 200 lat. Najbardziej interesowały ich jednak zdjęcia z pokazów mody, bo taki właśnie pokaz był finałem tegorocznej akcji letniej w Bibliosferze. Po spektakularnym pokazie fotograf musiał jeszcze poświęcić czas na sesje indywidualne, a potem na wszystkich czekał słodki poczęstunek. Na zakończenie akcji letniej wszystkie filie MBP nagrodziły najaktywniejszych uczestników wakacyjnych zajęć. Dzieci nie pożegnały się jednak z biblioteką na rok, przyjdą już we wrześniu po lektury i na zajęcia biblioteczne.

Słówko o projekcie „Mogę być… kim tylko chcę, czyli lato z biblioteką”:

Miejska Biblioteka Publiczna w Sosnowcu w lipcu i sierpniu 2023 miała przyjemność zaprosić do udziału w projekcie wakacyjnym dla dzieci (6-12 lat), który poprzez wspólne czytanie, tworzenie i zabawę przybliżył dzieciom świat różnych zawodów i profesji, życiowych dróg i pasji, a także udowodnił, że warto spełniać swe marzenia i osiągać upragnione cele. W programie znalazły się arcyciekawe zajęcia świetlicowe, pokazy filmowe i wyjątkowa wystawa. Rozmaite propozycje z zakresu literatury, filmu, plastyki, psychologii i różnych działań kreacyjnych – zapewniły dzieciom interesującą formę spędzenia letniego czasu w gronie rówieśników, a także możliwość rozwoju pasji, wyobraźni i wiary we własne możliwości. Udział we wszystkich imprezach był bezpłatny. W projekt zaangażowana była cała Biblioteka, czyli Zagłębiowska Mediateka i 18 filii MBP w Sosnowcu.

Nadesłała: Klaudia Pluta, Kierownik Filii nr 7 BIBLIOSFERA – Dańdówka, Miejskiej Biblioteki Publicznej w Sosnowcu